Czy malowanki rozwijają?

Dzieci uczą i rozwijają się przez zabawę. To często powtarzane twierdzenie i wielu z nas je zna, jednak kiedy przychodzi sytuacja, w której musimy zająć się dzieckiem, często nie wiemy jakie aktywności mu zaproponować.
Nagle czujemy ciężar odpowiedzialności i przymus wyszukiwania zajęć bardzo edukacyjnych. Szczególnie w ostatnich czasach w społeczeństwie jest duża presja na rozwój i nie zostawia się dzieciom zbyt dużo pola do samodzielnego decydowania o zabawach i aktywnościach, jakie chcą wybrać.
Sprawia to, że zapominamy o fakcie, że tak naprawdę dziecko uczy się non stop, każda sytuacja życiowa jest dla niego szansą na poznanie czegoś nowego. Wystarczy dbać o angażowanie dziecka w codzienne czynności, mówić do niego, zadawać pytania i uważnie słuchać odpowiedzi, ważne jest angażowanie się w szczerą rozmowę z dziećmi. Doskonałym sposobem na rozwój dziecka jest umożliwienie mu kontaktu z rówieśnikami i innymi osobami dorosłymi niż najbliższa rodzina. Zabieranie dziecka na wycieczki, pokazywania świata przyrody, urozmaicanie codzienności to są wszystko sposoby na stymulowanie rozwoju dziecka. Nie zawsze konieczne jest zapisanie go na kolejne zorganizowane zajęcia czy zachęcanie do czytania kolejnej książki, czy oglądanie filmu dokumentalnego. Tym bardziej że wspomniane wcześniej czynności są o wiele bardziej skuteczne i powodują szybszą, naturalną naukę, ponieważ wtedy młody człowiek doświadcza samodzielnie wszystkich sytuacji.
Istnieje też wiele sposobów na pożyteczne spędzanie czasu, niewymagających nawet wychodzenia z domu. Układanie puzzli, budowanie konstrukcji z klocków czy malowanki dla dzieci to zajęcia intensywnie rozwijające wyobraźnię, cierpliwość i zdolności manualne.
Malowanki lubiane są przez dzieci w każdym wieku, nawet przez te dorosłe. W sklepach papierniczych i księgarniach można znaleźć bardzo duży wybór kolorowanek. Już 3-4-letnie maluchy chętnie sięgają po proste rysunki i pokrywają duże obszary kartki barwnymi plamami. Nie zawsze uda im się pozostać w obrębie wyznaczonych linii, ale nie to jest najważniejsze. Nie warto też kłaść zbyt dużego nacisku na dokładność, kiedy kolorowankami zajmują się tak małe dzieci. Ważna jest sama czynność kolorowania, dobierania kolorów kredek i starania. Starsze dzieci, w wieku przedszkolnym mają do dyspozycji już bardziej skomplikowane rysunki, znajdziemy na nich więcej szczegółów, drobniejsze elementy. Im książeczka przeznaczona jest dla starszego wieku, tym bardziej skomplikowana i interesująca. Tematyka takich książeczek z kolorowankami może być przeróżna. Mogą w niej być na przykład narysowane postaci z ulubionych bajek, mogą być karty ze zwierzętami, roślinami, mogą przedstawiać zabawki lub abstrakcyjne wzory. Warto wybrać taką tematykę, jaka interesuje dziecko, wtedy chętnie będzie ono sięgać po takie malowanki.
Wzory kolorowanek dla dzieci można znaleźć też w internecie i wydrukować samodzielnie na domowej drukarce. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne, ponieważ w sieci jest ogromna ilość wzorów i tematów kolorowanek. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowo malowanka i dodać na przykład nazwę ulubionego zwierzęcia lub postaci bajkowej i wyświetlą nam się propozycje do wyboru. Można zdecydować jakiej jakości chcemy zobaczyć pliki i już można wybierać spośród na prawdę wielu wzorów. Po wydrukowaniu jednego wzoru i pokolorowaniu go przez dziecko możemy poszukać kolejnego, jeśli jest taka potrzeba.
Możliwość wyszukiwania wzorów kolorowanek w internecie świetnie sprawdza się też w sytuacji, kiedy mamy pod opieką więcej niż jedno dziecko. Nie będzie już wtedy problemem, że dwoje z nich chce kolorować akurat ten sam wzór. W przypadku książeczki kupionej w sklepie mielibyśmy tutaj ryzyko poważnego konfliktu. Jednak drukując z internetu, możemy po prostu wybrać większą ilość kopii danego wzoru, dokładnie taką, jaka jest ilość dzieci chętnych go kolorować.
Malowanki dla dzieci w formie książeczek sprawdzają się świetnie jako prezent na urodziny lub gdy po prostu idziemy w odwiedziny do znajomych, którzy mają dziecko. Jeśli wybierzemy kolorowanki z modnymi, lubianymi wzorami na pewno sprawimy dużą przyjemność naszym gospodarzom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here