Czym zająć dzieci w domu? Jak odciągnąć je od telewizorów i tabletów?

Coraz młodsze dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed telewizorem lub tabletem. Rodzice nie mają czasu, a często pomysłów na to jak odciągnąć dziecko od tak mało kreatywnych zajęć. Jednak warto odrobinę się wysilić by znaleźć taką formę zabawy czy zajęć, która wpłynie na prawidłowy rozwój dziecka, rozwinie jego wyobraźnię, twórczość a przy tym będzie pasjonująca.
Oto kilka wartościowych propozycji na zajęcie dzieci w domu.
1. Przyklejanie naklejek. W sprzedaży mamy bardzo duży wybór tego rodzaju produktów dla dziewczynek i chłopców, o różnej tematyce. Polega to na tym, że wraz z dzieckiem szukamy miejsca, w którym powinna znaleźć się dana naklejka. Niesamowita frajda i radość dla malucha. Jeśli akurat nie mamy takich gotowych książeczek, możemy wycinać różne elementy z papieru kolorowego i przyklejać klejem na kartce.
2. Plastelina. Tutaj mamy sporo możliwości, możemy tradycyjnie lepić z plasteliny figurki, ale również oklejać, np. słoik, kartkę, czy obrazek do kolorowania. Dobrą zabawą będzie częściowe pokolorowanie obrazka a oklejenie, np. czapki czy dachu domku, kulkami z plasteliny. Możemy również tworzyć całe obrazy z samych kulek plastelinowych. Będzie to przy okazji trening dla małych paluszków.
3. Kolorowanki dla dzieci. Może już słyszeliśmy, o tym, że działają antystresowo na dorosłych, więc przyjmijmy do wiadomości, że na dzieci również. Warto wyposażyć się w różnego rodzaju książeczki do kolorowania i dać dziecku możliwość wyboru, czego do ich wypełnienia użyje. Mogą to być różnego rodzaju kredki, mazaki, farby, długopisy żelowe, np. błyszczące – chodzi o to, aby umożliwić dziecku działania kreatywne. Mając większy wybór w materiałach plastycznych, maluch ma większe możliwości, aby wykazać się swoją wyobraźnią i pomysłowością. Zaciekawić mogą dziecko również kolorowanki, które malujemy pędzlem umoczonym w samej wodzie. Dla młodego osobnika to nowość i magia.
4. W przypadku mniejszych dzieci idealne będą wszystkie produkty spożywcze wraz z drobnym sprzętem agd. Bierzemy do zabawy wszelkie kasze, ryże, płatki, makarony, mąka również będzie odpowiednia. Chodzi o urozmaiconą fakturę produktów. Do tego przydadzą się garnuszki, kubeczki, miseczki, łyżki, łopatki. Niech dziecko przesypuje z pojemnika do pojemnika, miesza narzędziami do gotowania, a także dotyka rączkami. Owszem, narobimy sobie przy tym trochę bałaganu, ale radość dziecka przecież jest bezcenna.
5. Jeśli jesteśmy przy sprzętach kuchennych możemy je wykorzystać jako instrumenty. Zagrajmy łyżką na garnku, czy misce, uderzajmy pokrywkami o siebie. Pokażmy dziecku, że tak tworzymy dźwięki. Na pewno będzie zachwycone.
6. Dobrym sposobem będzie zaangażowanie dziecko w sortowanie prania lub prasowania. Zależy, czego mamy więcej. Zaproponujmy, aby poukładało je kolorami lub rodzajem, np. wszystkie spodnie czy bluzki oddzielnie.
7. Klamerki do bielizny również dadzą nam wiele możliwości. Możemy rozsypać małe przedmioty i poprosić malucha by chwytając je klamerką powrzucał wszystko do przygotowanego kubeczka.
8. Malowanie rączkami! Jest to doskonała zabawa, zwykle dziecko ma przy tym wiele radości. Pozwalamy, bowiem upaćkać dłonie w farbie i odbijać je na kartce. Powstaną dzięki temu niesamowicie oryginalne obrazy dające dzieciom dużą satysfakcję.
9. Uwielbiane przez dzieci bańki mydlane. Oczywiście najlepiej je robić na dworze, ale od czasu do czasu możemy się skusić na zrobienie baniek w łazience.
10. Na pewno znajdziemy w domu jakieś drobne przedmioty – klocki, guziki, koraliki. Naszykujmy małe pojemniki, np. słoiki, miseczki, kubeczki i każmy dziecku drobne przedmioty posegregować wielkością lub kolorami, wkładając do tych pojemników.
11. Możemy również pobawić się w tworzenie biżuterii. Do tego celu przyda nam się makaron z otworami, np. koła, rurki, zwierzaki. Najpierw możemy namówić dziecko do pokolorowania poszczególnych elementów. Następnie nawlekamy je na wstążkę lub sznurek. Powstaną nam barwne korale czy bransoletki.
12. Na pewno w każdym domu znajdą się gry planszowe. Wykorzystajmy je do zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here