Dobble

Dobble to gra planszowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Prosta mechanika i uniwersalność sprawiają, że doskonale sprawdza się wśród osób w różnym wieku. Przez wielu graczy uznawana jest za jeden z tytułów, który powinien znaleźć się w zbiorze każdego miłośnika planszówek. Co warto o niej wiedzieć i dlaczego może okazać się dobrym wyborem?

Na czym polega gra?

Dobble to zestaw okrągłych kart, na których umieszczono obrazki. Na każdym krążku znajduje się ich 6 lub 8, zależnie od wariantu i poziomu trudności. Talie zaprojektowane są tak, aby pomiędzy każdymi dwoma kartami można było odnaleźć dokładnie jeden wspólny symbol. W standardowym trybie rozgrywki, karty rozdawane są pomiędzy grającymi, a na środku stołu kładzie się jeden okrąg. Wszystkie osoby odsłaniają swoje stosiki w tym samym momencie. Ta, która pierwsza odnajdzie wspólny element między swoją kartą, a tą na środku stołu, odkłada wykorzystany krążek. Wygrywa ten, kto pozbędzie się swoich kart szybciej niż przeciwnicy. Do zalet Dobbli zalicza się fakt, że zasady wyjaśnić można w ciągu zaledwie jednej minuty. Zaproszone do zabawy osoby nie muszą mieć żadnego doświadczenia z planszówkami i karciankami. Standardowe zestawy przeznaczone są dla osób powyżej 6. roku życia. Można jednak odnaleźć też komplety, które będą odpowiednie dla czterolatków. Co jeszcze warto wiedzieć o tej grze?

Dla kogo będzie dobrym wyborem?

Dobble doskonale sprawdzą się w każdym towarzystwie. Większość zestawów umożliwia grę grupie od dwóch do ośmiu osób. Pragnąc znaleźć spersonalizowany podarunek dla kogoś bliskiego, warto rozważyć wybór którejś z edycji specjalnych. Warto wiedzieć, że poszczególne rodzaje nawiązują do popularnych dzieł kultury i różnych zainteresowań. Wśród ciekawych zestawów odnaleźć można między innymi edycję z uniwersum Harry’ego Pottera, Star Wars lub Marvela. Pojawiają się tu również komplety ze zwierzątkami i dla osób zainteresowanych kulturą. Uproszczone wersje dla najmłodszych ukazują między innymi postaci z bajek wytwórni Pixar i lubianych przez dzieci animacji. Wyjeżdżając na wakacje wart wziąć ze sobą specjalną, plażową wersję Dobbli. Zestawy z tej kategorii są wodoodporne, dzięki czemu nie ulegną zniszczeniu podczas gry na dworze.

Spakowane w eleganckie, metalowe puszki zestawy kart to świetny wybór dla wszystkich. Jest to gra, po którą chętnie sięgają zarówno rodziny z dziećmi, jak i grupy dorosłych podczas imprez. Możliwość dopasowania wzorów do zainteresowań sprawia, że znalezienie atrakcyjnego zestawy nie stanowi wyzwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here