hashimoto
fot. pixabay.com

Choroba Hashimoto coraz częściej pojawia się w naszych czasach i coraz więcej osób na nią choruje. To przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy nie jest bolesne, ale może powodować niedoczynność tarczycy. Co musisz wiedzieć o chorobie Hashimoto? Sprawdź!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/choroba-hashimoto-przyczyny-objawy-i-leczenie/

Hashimoto

Choroba ta może mieć postać zanikową, a także z prawidłową objętością tarczycy lub z wolem. Może przebiegać z subkliniczną lub jawną niedoczynnością tarczycy, a sam przebieg tej choroby jest przewlekły, postępuje wolno, a dodatkowo powoduje trwałą niedoczynność tarczycy.

To przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które jest związane z przeciwciałami przeciwko tyreoperoksydazie i często przeciwko tyreoglobulinie oraz z naciekami limfocytowymi w tarczycy. W patogenezie główną rolę przypisuje się aktywności cytotoksycznych limfocytów T, które są odpowiedzialne za niszczenie komórek pęcherzykowych tarczycy. Choroba ta znacznie częściej dotyczy kobiet.

Objawy

W przypadku subklinicznej niedoczynności tarczycy w chorobie Hashimoto nie stwierdza się typowych objawów, lecz może pojawić się obniżony nastrój, depresja, a nawet zwiększenie stężenia cholesterolu.

W przypadku jawnej niedoczynności tarczycy w chorobie Hashimoto odnotowuje się przyrost masy ciała, osłabienie, zmęczenie, zmniejszoną tolerancję wysiłku, senność, spowolnienie, uczucie chłodu, łatwe marznięcie, a także zmiany skórne, zmiany w układzie krążenia, w układzie oddechowym, pokarmowym oraz moczowym i nerwowym, a także w układzie ruchu, rozrodczym i zaburzenia psychiczne.

Selen

Komórki tarczycy zawierają znacznie więcej selenu niż inne komórki organizmu. Niski poziom selenu odpowiada za pogorszenie odpowiedzi immunologicznej. W przypadku choroby Hashimoto niedobór selenu może wywoływać wystąpienie choroby autoimmunologicznej tarczycy. Wówczas podaje się ten pierwiastek osobie chorej, co może zwalniać progresję choroby oraz jej nasilenie.

Przeczytaj też: http://www.zrozumdziecko.pl/jak-dbac-o-krecone-wlosy/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here