Integracja sensoryczna - zaburzenia

Integracja sensoryczna to proces, w którym mózg otrzymuje informacje, które płyną z ciała i środowiska, po ich odbiorze wysyła odpowiednią reakcję. Chodzi tutaj o wszystkie bodźce płynące z różnych zmysłów. Integracja sensoryczna jest niezbędna, by móc właściwie się rozwijać. Gdy dojdzie do jej zaburzenia, dochodzi do nieprawidłowej pracy różnych funkcji.

Jak objawiają się zaburzenia integracji sensorycznej?

Wszelkiego rodzaju zaburzenia integracji sensorycznej jest bardzo łatwo zaobserwować u małych dzieci. Na przykład podczas zabawy ruchowej, maluch nie reaguje w natychmiastowym tempie. Ta samo jest gdy zaczynamy wydawać polecenia swojemu dziecku, a on nie reaguje na nie od razu. Gdy to zaobserwujemy, mamy wrażenie że ruchy dziecka nie są zbyt płynne i skoordynowane.

Jeżeli zaczęliśmy zauważać pewne niepokojące symptomy u swojego dziecka, powinniśmy się udać z tym problemem do specjalisty. W końcu nie każdy rodzic musi się znać na wszystkich dziecięcych zaburzeniach. Po przeprowadzonym wywiadzie, dowiemy się na jakim poziomie występuje integracja u dziecka. Jeżeli doszło do zaburzenia odmiany sensorycznej, maluch będzie musiał przejść terapię.

Przeczytaj też: http://www.zrozumdziecko.pl/dieta-w-ciazy-jak-powinna-wygladac/

Jak rozpoznać zaburzoną integracje sensoryczną u dziecka?

O zaburzonej integracji sensorycznej mówimy wtedy, gdy dziecko nie potrafi lub ma problem z odnalezieniem się w przestrzeni. Objawia się to przewracaniem się, utratą równowagi, reagowaniem na dotyk, czy reakcją na światło.

Dzieci, które boryka się z takim zaburzeniem bardzo często jest rozdrażnione. Ma problem z z wykonywaniem nieskomplikowanych zadań. Wtedy dochodzi do problemów wychowawczych.

Co zrobić, gdy dojdzie do zaburzeń integracji sensorycznej?

Podstawą rozwiązania problemu jest przejście terapii. Zajęcia tego typu odbywają się w salach ćwiczeniowych, które są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, taki jak: basen z piłeczkami, hamak, drabinki z kolorowymi szczebelkami, liny do wpinania, czy ścianki wspinaczkowe.

Podczas ćwiczeń obecni są również rodzice, dzięki temu mogą obserwować wykonywane zadanie. Dzięki temu będę wiedzieli, jak odtworzyć je w domu ze swoim dzieckiem.

Źródło: https://bedetata.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here