Jak wybierać zabawki dla dzieci?

Wybór zabawek dla dzieci nie jest niestety niczym prostym. Konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka niezwykle istotnych kwestii przed zdecydowaniem się na kupno. Zabawi muszą być bezpieczne, a do tego wystarczająco atrakcyjne, aby dziecko się nimi interesowało.
Poszukując odpowiednich zabawek dla swojego dziecka należy uświadomić sobie, jaką rolę w życiu dziecka pełni zabawka i zabawa. Inaczej niż sądzi wielu rodziców, jej podstawową funkcją nie jest przede wszystkim dostarczenie rozrywki. Odpowiednie zabawki pomagają w odpowiednim rozwoju małego dziecka. Dla małego dziecka nie ma tak naprawdę nic równie pasjonującego, jak odkrywanie kolejnych kolejnych rzeczy, funkcji. Dlatego też dobrze dobrana zabawka powinna sprawić, że mózg malucha uruchomi proces myślenia lub twórczy, który pomaga mu się rozwijać. Dlatego też tak ważne jest kupowanie zróżnicowanych zabawek. Jedna zabawka ma jeździć, inny śpiewać, skakać. Jest to niezwykle ważne.
Konieczne jest dobieranie zabawek do wieku małego dziecka. Dziecko, które dopiero zaczyna chodzić powinno mieć kolorowe zabawki, które mają ograniczone funkcje. Nie mogą być one zbyt trudne w obsłudze, ponieważ dziecko nie będzie wtedy taką zabawka zainteresowane. Dobrze sprawdzają się również zabawki mówiące i śpiewające w tym wieku. W ten sposób dziecko poznaje nowe słowa i to nie tylko w języku polskim, ale również angielskim. Jeżeli dziecko słucha języka obcego od najmłodszych lat, to następnie prościej będzie mu się go uczyć.
Jeżeli już dziecko idzie do przedszkola, to również w tym okresie przydadzą się inne zabawki. Dziecko w przedszkolu staje przed nowymi wyzwaniami. Zajęcia plastyczne, ruchowe czy muzyczne stanowią doświadczenie, które wiąże się z doskonaleniem nowych sprawności, umiejętności, pozwalają nawet na znalezienie pierwszego w życiu hobby dziecka. Dlatego zabawki takie jak plastelina, farby, wycinanki, piłki, skakanki czy hulajnogi będą najlepszym wyborem. Ponadto dziecko w tym wieku powinno zacząć się uczyć opieki nad zwierzętami, szanowaniem innych istot. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli dziecko nie nauczy się szacunku do innych stworzeń, to będzie w przyszłości robić im po prostu krzywdę, nie wiedząc nawet o tym. Dobrze jest wtedy kupić mu zabawkę, którą będzie musiało się opiekować. Takie zabawki dla dziewczynek obejmują przede wszystkim lalki, które płaczą, którymi trzeba się zajmować. Dla chłopców można kupić podobne maskotki, które również będą wymagały odpowiedniej opieki. Zabawki takie są również świetnym pomysłem, aby przygotować dziecko na zwierzaka w domu, jeżeli jeszcze takiego nie ma.
Przy kupowaniu zabawek niezwykle ważne jest również zwrócenie uwagi na ich jakość. Dobrze jest kupować zabawki jedynie ze sprawdzonych firm, z polecenia znajomych, czy tez po przeczytaniu wystarczającej ilości opinii w internecie. W ten sposób można mieć pewność, że nie kupić się jakiejś zabawki, która zaraz się zepsuje, albo nie będzie działała tak jak powinna. Takie zabawki są droższe, jednak warto wydać te pieniądze, ponieważ taka zabawka lepiej przysłuży się małemu dziecku.
Ponadto zabawka powinna być nagrodą dla dziecka. Nie należy kupować dziecku zawsze zabawek, ponieważ nauczy się ono że wszystko mu się należy. Zabawki powinny być kupowane jedynie na święta i urodziny. Dzieci docenią je wtedy bardziej. Ponadto dobrze jest również kupować zabawki, jeżeli dziecko sobie na to zasłuży. Posprzątanie w pokoju, czy też dobre wyniki w nauce powinny być zawsze nagradzane odpowiednią zabawką. Oczywiście w tym przypadku dziecko powinno sobie samo wybrać taką zabawę. Wtedy ucieszy się z niej jeszcze bardziej.
Podsumowując można powiedzieć, że należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka. Przede wszystkim ważne jest pamiętanie o tym, że zabawka nie służy jedynie rozrywce, ale ma pełnić również funkcję edukacyjną. Odpowiednie zabawki pomagają w rozwoju małego dziecka. Dlatego też każdy taki zakup powinien zostać dokonany rozważnie i świadomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here