Niemowlak z katarem

Mówi się, że nieleczony katar trwa aż siedem dni, leczony zaś tylko tydzień. Zatkany nos, wydzielina lejąca się z nosa, albo spływająca po tylnej stronie gardła – wszystko to jest niesamowicie uciążliwe. Cierpi człowiek dorosły, męczy się, nie może spać. A co ma zrobić niemowlę? Ono nie może jasno i zdecydowanie opowiedzieć o tym co go boli, co mu przeszkadza albo co nie podoba. Dlatego katar u niemowlaka jest bardzo ciężkim czasem zarówno dla niego, jak i jego rodziców. Zakatarzone dziecko zdecydowanie gorzej śpi, jest rozdrażnione, ma problemy z przystawieniem do piersi czy jedzeniem pokarmów stałych. Niemowlęta oddychają tylko przez nos, nie umieją oddychać przez usta, a to bardzo utrudnia im funkcjonowanie kryzysowe, jakim ratują się dorośli.
Wbrew opinii niektórych, nawet dzieci, które nie wychodzą zbyt często z domu (szczególnie w miejsca skupisk ludzi np. apteki, przychodnie, sklepy, szkoły) również łapią katar i infekcje górnych dróg oddechowych. Wystarczy, że z wizytą przyszła zaziębiona babcia czy ciocia. I niestety przekazała drogą kropelkową chorobę dalej – naszemu niemowlęciu.
Jak pomóc maleństwu w walce z katarem? Można próbować kłaść dziecko na brzuszku, tak aby wydzielina siłą grawitacji spływała w dół, czyli z nosa. Dobrym sposobem na oczyszczenie noska z zalegającej wydzieliny jest aplikacja kilku kropel soli fizjologicznej lub dawki wody morskiej w sprayu. Sól fizjologiczna dostępna jest w aptekach i sklepach kosmetycznych w 5 ml ampułkach. Z kupnem wody morskiej też nie będzie problemu. Solą fizjologiczną zakrapla się nosek dziecka przy lekko odchylonej główce do tyłu. Natomiast wodę morską aplikuje się, gdy dziecko jest spionizowane, ponieważ znajduje się ona zazwyczaj jako aerozol w buteleczce pod ciśnieniem. Po takim zabiegu trzeba umożliwić wydzielinie wypłynięcie z nosa, np. poprzez położenie dziecka na brzuchu, albo oczyszczenie nosa w sposób mechaniczny. Wielu pediatrów poleca starą, dobrą gruszkę, czyli gumowy przyrząd z cienką końcówką z otworem po jednej stronie. Dzięki niej zasysany katar z otworu nosowego przemieszcza się do jej wnętrza. Jednak każdy kto próbował wyczyścić dziecku nosek w ten sposób wie, że może to być Syzyfowa praca. „Moc” gruszki w porównaniu do aspiratora, który można podłączyć do odkurzacza jest po prostu miażdżąco mniejsza. Aspirator ma kształt tulejki. Jeden z jego końców – ten nieco węższy, umieszcza się w otworze nosowym dziecka. Jest też zbiorniczek i specjalna, elastyczna rurka, którą podpina się do rury odkurzacza. W komorze aspiratora jest specjalny reduktor siły, który ma na celu obniżenie mocy ssącej odkurzacza do bezpiecznego poziomu dla każdego dziecka, nawet takiego w pierwszych dniach życia. Takie aspiratory (np. z firmy Katarek), dzięki jednostajnej sile ssącej mogą usuwać wydzielinę nawet z głębszych partii noska.
Aby ułatwić dziecku oddychanie, można zrobić inhalację. Zmniejsza ona obrzęk śluzówki, a to ułatwia wydostawanie się wydzieliny z noska. Do inhalatora wlej sól fizjologiczną, rumianek albo olejki eteryczne, zgodnie z poradą pediatry, a potem posadź dziecko wygodnie i przyłóż mu zawartą w zestawie maseczkę do twarzy. Nebulizacja zazwyczaj trwa kilka minut, więc trzeba się przygotować na to, że maluchowi może się znudzić. Nebulizatory mogą wydawać mniej lub bardziej intensywne dźwięki. Warto wziąć to pod uwagę przy jego kupnie – za głośny dźwięk może przestraszyć naszego niemowlaka.
Kataru u dziecka nie można bagatelizować. Nawet pozornie niegroźny bez gorączki i kaszlu, może mieć poważne skutki – powikłania w postaci zapalenia płuc, ucha środkowego oraz zatok przynosowych. Dlatego nawet z małym katarem, który utrzymuje się przez kilka dni warto pójść po poradę do pediatry. Sposób leczenia kataru u małych dzieci zawsze powinien być odpowiednio dobrany do maleństwa. Lekarz może przepisać witaminy (np. witaminę C), które pomogą zwalczyć infekcję, ale też leki na receptę (np. tzw. „robione” krople o unikatowym składzie, dopasowanym do warunków dziecka), jeżeli katar jest wyjątkowo dokuczliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here