Pierwsze słowa twojego dziecka

Moment kiedy dziecko zaczyna mówić to bez wątpienia chwila przełomowa dla całej rodziny. Zmiana sposobu porozumiewania się ma bowiem istotny wpływ na waszą komunikację, rodzaj i stopień bliskości oraz wzajemne relacje. To niewątpliwie chwila bardzo ważna, radosna i oczekiwana przez wszystkich rodziców. Z pewnością zastanawiasz się, kiedy wreszcie nadejdzie. Podobne pytania zadają sobie niemal wszystkie troskliwe mamy: kiedy dziecko zaczyna mówić? W jakim wieku powinno wypowiedzieć swoje pierwsze słowa? Czy naprawdę dziewczynki mówią szybciej niż chłopcy? Co jest powodem do niepokoju?
Z całą pewnością można wyznaczyć dokładne etapy rozwoju mowy u małych dzieci. Jest to wiedza powszechnie dostępna, opracowana przez specjalistów, badaczy, praktyków i naukowców. W taki sposób powstały wytyczne, wedle których pierwszy etap nauki mowy lokuje się już w okresie wczesnego niemowlęctwa – to tzw. głużenie. Po nim następuje etap gaworzenia przypadający mniej więcej na szósty miesiąc życia dziecka. Za datę graniczną dla wypowiedzenia pierwszych prostych słów i zrozumiałych sylab uznaje się ukończenie pierwszego roku. Dwulatek powinien posługiwać się już komunikatywnymi zdaniami.
Pamiętaj jednak, że są to wskazania bardzo uogólnione, a każdy człowiek jako osobna i niepowtarzalna istota rozwija się w swoim tempie, na co wpływ może mieć szereg rozmaitych czynników, dlatego moment kiedy dziecko zaczyna mówić jest sprawą wysoce indywidualną. Jak zresztą wiele innych – jedno dziecko zaczyna chodzić przed skończeniem roku, a inne czeka na swoje pierwsze kroki trochę dłużej. Bo indywidualny rozwój to kwestia niezwykle złożona i bardzo istotna, o której należy nieustannie pamiętać i szanować jej prawa. Nie przejmuj się więc jeśli córka sąsiadki urodzona tego samego roku, co twoja pociecha opowiada już barwnie i relacjonuje przebieg wyjścia na plac zabaw. Widocznie twój synek jest wciąż na etapie komunikacji niewerbalnej i pierwsze próby dopiero przed nim. Istnieją poparte dowodami badania, wedle których dziewczynki mówią szybciej niż chłopcy. Być może niektórym wydaje się to starym i nieużytecznym przesądem, ale istotnie zauważono pewne różnice w rozwoju dzieci odmiennej płci. Ma to związek z tempem rozwoju i budową mózgu, chociaż uzasadnienie tej teorii ma kilka różnych wersji, o co spierają się niekiedy uczeni. W żadnym wypadku jednak nie oznacza to absolutnie, że dziewczynki są w jakiś sposób lepsze, mądrzejsze czy zdolniejsze od chłopców. Niemniej nawet najbardziej liczne różnice rozwojowe nie zwalniają cię z bacznej obserwacji dziecka. Zdarza się niekiedy, że trzeba zasięgnąć porady specjalisty albo wdrożyć terapię. Najlepsza w tym względzie jest intuicja – to w końcu matka najlepiej zna swoje dziecko. Nie zapomnij przy tym o odpowiedniej stymulacji. Mówienie do dziecka w prosty i poprawny sposób z pewnością zapadnie mu w pamięć, a w efekcie wspomoże rozwój mowy. Warto również zainwestować w dziecięce książeczki adekwatne do wieku i zrezygnować lub ograniczyć telewizję i internet. Wprawdzie wyświetlane bajki mogą być bardzo atrakcyjne dla twojego malucha, ale ruchome obrazy mogą mieć niezbyt korzystny wpływ i nawet znacznie opóźnić moment kiedy dziecko zaczyna mówić. Poza tym warto zapamiętać albo nawet zanotować pierwsze próby językowe swojego dziecka. Bo moment kiedy dziecko zaczyna mówić jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Przecież tylko raz w życiu twoja pociecha wypowiada swoje pierwsze słowa i tworzy zalążki zdań. Świetną propozycją upamiętnienia tych często nieudolnych, ale komicznych sytuacji jest prowadzenie Słownika pierwszych słów, w którym będziesz zapisywać te dziecięce zmagania. Dobrze jest opatrzyć takie wpisy dokładnymi datami albo nawet naświetlić kontekst i opisać okoliczności – wówczas twoje notatki będą stanowiły rodzaj pamiętnika, a ten z kolei może odegrać wspaniałą pamiątkę dla przyszłe lata. Może kiedyś w rodzinnym gronie odczytacie wspólnie twoje notatki – z pewnością będą doskonałą okazją do wspomnień i powodem serdecznego śmiechu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here