Rola zabawek interaktywnych w rozwoju malucha

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się w sposób harmonijny i prawidłowy. Każde odchylenie od normy wzbudza niepokój, a zatroskani rodzice często zapominają, że każdy brzdąc jest indywidualnością posiadającą i rozwijającą umiejętności w swoim własnym tempie. Jednakże można wspomóc troszkę maluszka w dążeniu do samorozwoju, zaopatrując go w zabawki interaktywne.
Decydując się na zakup tego rodzaju gadżetu należy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby zabawka była dostosowana do wieku malucha. Obecnie na rynku wybór jest ogromny, a każdy przedmiot przyciąga swym zróżnicowaniem, kolorem i multum opcji. Jednak jest to zakup, który powinien być dokładnie przemyślany. Fajnie jest zaopatrzyć się w zabawkę, która będzie rosła wraz z maluchem – przez co posłuży ona dobrych kilka lat.
Zabawki interaktywne to nie tylko fajna rzecz, ale i nauczyciel pierwszych słów, kolorów, kształtów i wzorów. To z interaktywną książeczką dziecko poznaje zwierzaki i nazwy przedmiotów. Rola zabawek interaktywnych jest bardzo ważna, gdyż przedmioty te zawsze stymulują zmysły malucha, pobudzają go do przyjaznej i przyjemnej nauki poprzez zabawę, zachęcają do poznawania świata. Wpływają na kształtowanie się mowy i zachowań, pomagają regularnie ćwiczyć już nabyte umiejętności.
Bardzo często odpowiednio dobrana zabawka staje się najlepszym przyjacielem dziecka, a maluch razem ze swoim ulubieńcem kroczy odważnie przez świat przeżywając niesamowite przygody.
Bardzo fajne w takich zabawkach jest to, że dziecko uczy się czynności przyczynowo-skutkowych. Zaczyna zauważać, że naciskając wybrany przez siebie przycisk czy guziczek zagra melodyjka, bądź zaświeci lampka. Ponad to doskonale rozwija się pamięć brzdąca, a naciskanie wszelakich guziczków ćwiczy sprawność malutkich rączek. Bardzo ważne jest, że dziecko uczy się tego niczym nie przymuszone, poprzez zabawę i przygodę.
Na co należy zwrócić uwagę, kupując zabawkę interaktywną?
1. Pierwszą, najważniejszą kwestią jest oczywiście oznaczenie wiekowe – dla niemowląt nieodpowiednie okażą się misie czy mówiące zwierzaki. Dla najmłodszych najlepiej sprawdzą się sortery, piramidki czy szeleszczące kostki edukacyjne.
2. Natężenie dźwięku – zbyt głośna zabawka tylko zrani i odstraszy malucha, dostarczając mu nieprzyjemnych wrażeń.
3. Certyfikat CE – jest to dokument potwierdzający, że sprzedawany produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa, które obowiązują w Unii Europejskiej. Jest to warunek konieczny, aby zabawka była bezpieczna i odpowiednia dla dziecka.
4. Bezpieczeństwo – wybór zabawki powinien paść na sprawdzonych producentów. W końcu dziecko nie tylko bawi się przedmiotem, ale i często bierze go do buźki.
Jakie zabawki warto wybrać nie małego szkraba?
Niemowlę jest bardzo delikatne, bardzo podatne na wszelakie bodźce dostarczane mu z zewnątrz. Jednak nie może być ich zbyt dużo, ponieważ – zamiast bawić i uczyć – tylko przestraszą malca. Wybór zabawki powinien paść na mięciutkie, szeleszczące zabawki, nie posiadające zbyt wielu funkcji na raz. Wśród tych najlepszych wymienić można:
1. Edukacyjny pociąg – uczący dziecko kształtów, kolorów, cyferek, liczb oraz podstawowych powitań. Zawiera aż 50 melodyjek oraz wypowiedzi, które mogą w fajny sposób wprowadzić dziecko w świat słów. Ponad to pociąg może jeździć samodzielnie, dzięki czemu maluch może raczkować za zabawką.
2. Roztańczone biedroneczki – rewelacyjna zabawka interaktywna, która pomoże dziecku poznać kolory i przedmioty. Zabawka jest jednocześnie sorterem oraz posiada sznurek, za który można ciągnąć zabawkę.
3. Tańcz i śpiewaj ze mną – cudowny psiak podrygujący w rytm muzyki. Zachęca dziecko nie tylko do aktywnej zabawy, ale i wspaniale uczy kolorów i dźwięków. Piesek gra aż 25 wesołych melodii, dzięki czemu zabawka posłuży maluszkowi na dłużej, nie znudzi go.
4. Interaktywny telefonik – małe dzieci uwielbiają sięgać po telefony i piloty, dlatego ta zabawka jest dla nich idealna. Uczy podstawowych kolorów, cyfr, ale i wiedzy o zwierzętach i instrumentach.
5. Aktywne Pudełeczko – fajna zabawka, która zapewni wspaniałą zabawę również i troszkę starszym maluchom. Zabawka ma siedem stron, z czego na każdej kryje się nowa niespodzianka, którą maluch będzie zachwycony.
Wybierając zabawkę należy przede wszystkim skupić się na dziecku, jego możliwościach i nabywaniem przez nie nowych umiejętności, dostosowanych do wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here