Rozwój dziecka

Od lat powtarzane jest, że kiedy przychodzi na świat dziecko, to rodzice bardzo dojrzewają. Nieważne, w jakim wieku są, to stają się wtedy bardziej odpowiedzialni. Nie myślą już wtedy tylko o sobie, ale również o swoich pociechach. W każdym jest wtedy jakaś niewytłumaczalna zmiana w środku, która powoduję, że chce im się żyć. Może dlatego, że wiedzą co muszą wykonać i jak się poświęcić dla drugiej osoby. Często takie zmiany można dostrzec wśród par, którym urodzi się pierwsze dziecko. Nie wiedzą zawsze co trzeba robić, dlatego kierują się instynktem, bądź radą bardziej doświadczonych osób. Przy pierwszym dziecku zaangażowanie jest największe, ponieważ chce się, aby wszystko było jak najlepiej zrobione. Oprócz wyzwania, jakie niesie ze sobą długo wyczekiwanie narodzenie dziecka, jest to niesamowita radość dla całej rodziny. Pierwsze tygodnie to ciągłe wizyty rodziny i znajomych, aby wspólnie z młodymi rodzicami cieszyć się maluszkiem.
Z każdym kolejnym rokiem zmienia się codzienność dla rodziców. Muszą na bieżąco dostosowywać się do panującej sytuacji. Wiadomo, że dziecko, które ma miesiąc ma inne potrzeby od tego, które ma roczek. Zwłaszcza w pierwsze miesiącach dostrzega się bardzo szybko dorastanie wśród dziecka. Należy znaczenie zmieniać podejście, ponieważ problemy każdego dnia są inne.
W późniejszym etapie rozwoju dziecka jest dużo łatwiej. Dzieci, które są już większe, zaczynają naśladować rówieśników. Często chcą też być jak rodzice, dlatego starają się mówić jak oni. Dziewczynki marzą o tym, aby się malować i ubierać jak ich mama. Często wspólne zabawy, ubieranie takich samych ubrań jest niezapomnianą zabawą. W sklepach również można znaleźć takie same sukienki dla mamy i córki, co dla małych dziewczynek jest powodem do dumy. W wielu sklepach można znaleźć takie rozwiązania. Również na internecie jest wiele takich kreacji, które są identyczne. Jeśli chodzi o chłopców, to jest identycznie. W wieku przedszkolnym chodzą krok w krok za tatusiem. Jeśli on coś remontuję, to oni również biorą narzędzia do rąk i chcą robić to samo. Marzą o tym żeby prowadzić swój własny samochód bądź golić brodę. Można zaobserwować na przykład na placach zabaw, jak wiele dzieci chodzi tam z dumą ze swoimi ojcami. Jest to zazwyczaj ich pierwszy idol. Tak samo, jak u dziewczynek, chłopcy też chcą się ubierać jak ich tatusiowie. Koszule, krawaty, czy modne t-shirty, to tylko przykłady, jednak są bardzo trafne.
Niestety, taki stan rzeczy nie trwa bardzo długo. Czas przedszkolny się kończy, a wraz z pójściem do szkoły podstawowej zazwyczaj dzieci się zmieniają. Mają inne spojrzenie na świat, chcą robić coś innego. Wzorce też zmieniają się bardzo szybko. Jest to spowodowane rozwojem i chęcią poznawania świata. Młode osoby chcą testować co dla nich będzie odpowiednie, a co im się nie spodoba. Jest to urok czasów szkolnych. Dlatego rodzice nie powinni zakazywać swoim dzieciom testowania i próbowania nowych rzeczy. Często dzieci decydując się trenować jakąś rzecz, mogą z niej zrezygnować nawet po jednej sesji, co dla starszych osób może być bardzo zaskakujące i niezgodne z ich punktem widzenia. Jednak zapominają oni wtedy, jak to było być młodym i jak wiele rzeczy oni testowali. Warto także pchać swoje dzieci to próbowania coraz to nowszych rzeczy, bo kiedy, jak nie lata młodości będą do tego odpowiednie. Rozwój internetu, jak i łatwy dostęp powoduję, że dzieci znajdują tam swoje wzorce. Jest to z jednej strony dobre, a z drugiej złe. Będąc rodzicem warto zwracać uwagę co robią dzieci w internecie, jakie filmiki w mediach społecznościowych oglądają, czy na jakie strony wchodzą. Kontrola rodzicielska, zwłaszcza w początkowych etapach samodzielnego korzystania dziecka z internetem jest bardzo ważna. Znajdując złe wzorce przez dziecko, rodzice mogą mieć wiele problemów z wytłumaczeniem jakie zachowanie jest nieodpowiednie, a co dopiero nakierowanie dziecka na inną drogę. Jednak takie trendy i zmiany są naturalne i złe nawyki nie trwają bardzo długo. Wystarczy przeczekać cięższy okres.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here