SIBO

SIBO (z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego dotyczy coraz więcej ludzi. Jest to choroba, która wiąże się z różnymi jednostkami chorobowymi, dając niespecyficzne objawy, takie jak, np.: ból brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, przelewanie w brzuchu czy również zmęczenie i nudności.

SIBO- leczenie -od czego zacząć?

W przypadku niepokojących dolegliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże odpowiednią drogę diagnostyczną. SIBO diagnozuje się na podstawie nieinwazyjnych testów oddechowych. Dotychczas najlepszym, najbardziej czułym testem jest wodorowo-metanowy test oddechowy. Test na SIBO jest specjalistycznym badaniem, które dostępne są w większych miastach takich jak np. Poznań, Warszawa, Gdańsk, Katowice. Jednak coraz bardziej powszechne stają się testy SIBO w domu. Jest to forma wysyłkowa wodorowo-metanowego testu oddechowego. Decydując się na nią, pacjent otrzymuje specjalistyczny zestaw do pobrania materiału, którym jest wydychane powietrze.

Interpretacja wyniku należy do lekarza, jeżeli będzie pozytywny, niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Powszechną terapią zwalczania SIBO jest antybiotykoterapia, wspomagana następnie probiotykami i specjalną dietą w SIBO.

Jak długo trwa leczenie SIBO?

Zespół SIBO nie dość, że objawia się dość niespecyficznymi dolegliwościami to jego leczenie może być bardzo czasochłonne. Pomimo, że antybiotykoterapia trwa mniej więcej 14 dni to należy pamiętać, że SIBO zalicza się do nawracających chorób. SIBO i leczenie wymaga od pacjenta bardzo dużej uwagi i poświęcenia. Samo przyjmowanie leków nie wymaga takich wyrzeczeń jak stosowanie diety.

Dieta w SIBO

Jako wspomaganie terapii w SIBO, która ma na celu zniwelować problem, ale również nie dopuścić do nawrotu choroby jest odpowiednia dieta. Jest kilka diet, które mogą być stosowane w leczeniu SIBO, są to:

  • dieta SCD – dieta specyficznych węglowodanów – ograniczenie większości węglowodanów, takich jak skrobia, poli- i disacharydy – z wyjątkiem cukrów prostych,
  • dieta GAPS – wywodzi się z diety SCD, lecz jest bardziej restrykcyjna,
  • Protokół dr Siebecker (ang. Specific SIBO Diet),
  • dieta low FODMAP – najczęściej stosowany rodzaj diety w SIBO

Dieta low FODMAP

To najczęściej stosowana dieta podczas SIBO. Charakteryzuje się eliminacją lub znacznym ograniczeniem produktów zawierających duże ilości fermentujących oligo-, di-, monosacharydów oraz polioli. Dieta low FODMAP składa się z trzech etapów.

I etap: elimnacja- wykluczenie lub znaczne ograniczenie produktów o wysokiej zawartości FODMAP i zastąpienie ich produktami o niskiej zawartości FODMAP; czas trwania 2-6 tygodni

II etap: Ponowne wprowadzenie produktów zawierających FODMAP- stopniowe włączanie do diety wcześniej eliminowanych produktów; czas trwania 8-12 tygodni

III etap: personalizacja diety- stworzenie indywidualnej diety, która zawiera dobrze tolerowane produkty FODMAP

Pamiętaj!

Zarówno jak leczenie antybiotykami powinno odbywać się pod kontrolą lekarską, tak prowadzenie diety należy skonsultować z dietetykiem. Pomoże to odpowiednio przeprowadzić dietę oraz zminimalizować ewentualne niedobory w makroskładnikach (białka, tłuszcze, węglowodany) oraz mikroskładnikach ( składniki mineralne oraz witaminy). Właściwie zastosowana dieta to ogromny krok do polepszenia stanu zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here