Stomatolog dziecięcy

Wizyta w gabinecie dentystycznym niejednokrotnie może wiązać się z silnym stresem i strachem u naszego dziecka. Nie zawsze jest on związany z bólem – nawet całkowicie bezbolesne zabiegi mogą wywołać u nieprzygotowanej osoby dyskomfort psychiczny. Jak temu zapobiec? W jaki sposób przygotować najmłodszych na pierwszą wizytę, tak aby gabinet stomatologa nie kojarzył im się z czymś strasznym? Poniżej odpowiadamy na te i inne pytania.

Stomatologia dziecięca i pedodoncja – czy jest różnica?

Pedodoncja to inne określenie stomatologii dziecięcej, pojęcia te są więc tożsame. Przedstawiciele tego zawodu zajmują się leczeniem uzębienia zarówno niemowląt, jak i dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Stomatolog dziecięcy Białystok skupia się głównie na profilaktyce zębów – ich lakowaniu, fluoryzacji czy lakierowaniu. Czasem jednak zachodzi konieczność specjalistycznych zabiegów – leczenia próchnicy, chorób błony śluzowej, dolegliwości związanych z uzębieniem mlecznym czy zaburzeniami ząbkowania. Profesjonalny dentysta nie tylko rozwiąże problemy związane z jamą ustną pacjenta, ale także zadba o jego komfort psychiczny przez cały czas trwania wizyty.
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty ma wielki wpływ na jego późniejsze podejście do gabinetów stomatologicznych i ogólnego dbania o uzębienie. Jak więc najlepiej przygotować naszą pociechę? Niezwykle ważna jest z pewnością higiena jamy ustnej i podkreślenie jej istotności. Dobrym rozwiązaniem będzie także wizyta adaptacyjna, podczas której dziecko nie doświadczy bólu czy dyskomfortu, a zamiast tego w wygodnym fotelu zapozna się z gabinetem oraz z zawodem dentysty. Z pewnością pomoże to uniknąć niepotrzebnego stresu w przyszłości i przygotuje naszą pociechę do kolejnych wizyt. Dzięki takiemu pierwszemu spotkaniu adaptacyjnemu dziecko może zdać sobie sprawę z istotności dbania o zdrowe zęby i wizyt kontrolnych u dentysty.

Jak dbać o zęby dzieci?

Dbanie o zęby dzieci i higienę ich jamy ustnej jest niezwykle istotne. Dokładne szczotkowanie rano i wieczorem, używanie nici dentystycznej oraz regularne przeglądy w gabinecie dentystycznym pozwala zapobiec nieprzyjemnym i niekiedy wręcz bolesnym konsekwencjom, jak tworzenie się kamienia czy próchnicy. Usuwanie kamienia nazębnego – ile trwa taki zabieg? Najczęściej kilkadziesiąt minut, jednak zależy to od stopnia zaawansowania osadu, warto więc regularnie poddawać uzębienie dziecka wizytom u dentysty i dbać o zdrowe zęby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here