Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne biją w ostatnim czasie rekordy popularności. Wybiły się na kanwie zainteresowania świadomym rodzicielstwem i wychowaniem, a także dzięki licznym blogom parentingowym. Czym są, do czego służy i jak działają na nasze pociechy?
Głównym zadaniem zabawek sensorycznych jest stymulowanie rozwoju psychofizycznego dzieci. Ich działanie oparte jest na koncentracji na wszystkich zmysłach małego człowieka – wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku. Rozwijają one dziecko w sposób holistyczny i hołdują zasadzie nauki przez zabawę, która jest jedną z najbardziej efektywnych form kształcenia i wychowywania. Cudowne jest to, że takie zabawki możemy wykonać sami w domu, nawet przy niewielkim budżecie – ważne jest, by przedmioty tego typu były barwne, jaskrawe, wydawały dźwięki, były połączeniem rozmaitych faktur. Jeżeli jednak mamy możliwość i chcemy zainwestować pieniądze w taką zabawkę, np. w ramach prezentu urodzinowego, warto to zrobić – wówczas wszystkie stymulanty w niej zastosowane będą w odpowiedni sposób dobrane, połączone i opracowane przez specjalistów. Dodatkowo może się zdarzyć tak, że wybrana przez nas zabawka będzie miała zapach i smak, przez co wzrośnie jej atrakcyjność w oczach naszego dziecka. Zabawki sensoryczne nie tylko stymulują zmysły malucha, ale pozwalają mu w bezpieczny i zarazem fascynujący sposób odkrywać świat.
Zabawki sensoryczne podzielone są ze względu na grupę wiekową, do której należy dziecko – dla najmłodszych świetne będą zabawki skupiające się na dotyku, np. takie z puchatymi wstawkami, cekinowymi elementami, śliskimi wszywkami albo małymi lusterkami. Idealną formą takiej zabawki będą kostki sensoryczne albo plastikowe, miękkie gryzaki z delikatnymi wypustkami. Dla starszaków specjaliści polecają wszelkiej maści stymulujące dotyk ciastoliny, plastelinę czy pianki. Dodatkowe elementy dźwiękowe, jak chociażby koraliki w kostkach sensorycznych, będą dobrze wpływać na słuch naszej pociechy, ale można również zwrócić się ku tradycji i kupić zwykły bębenek czy tamburyn, który na pewno wywoła mnóstwo radości. O stymulowaniu wzroku malucha możemy myśleć już na etapie urządzania jego kącika czy pokoiku, poprzez przyklejenie na ścianach świecących gwiazdek albo dużych, kolorowych naklejek. Wybór i możliwości są ogromne, ale najważniejsze jest, by zabawka była odpowiednio dobrana do wieku malucha, wówczas na pewno wspaniale spełni swoje zadanie i sprawi mnóstwo radości. Zwracajmy też uwagę, jakie zmysły chcemy lub które muszą być stymulowane, i również tym kierujmy się podczas zakupów. Łatwe utrzymywanie zabawki w czystości będzie dodatkowym atutem chociażby dla rodziców obdarowywanego przez nasz szkraba.
Jeżeli kupujemy zabawkę dla niemowlęcia, skupmy się na rozmaitych grzechotkach, matach edukacyjnych, kolorowych i szeleszczących pluszakach oraz wszelkiego rodzaju miękkich książeczkach i wspomnianych wcześniej kostkach sensorycznych. Zwróćmy uwagę, by kolory zabawki maksymalnie ze sobą kontrastowały.
Dzieciaki mające więcej niż rok nadal ucieszą kostki i sensoryczne, które po prostu będą wzbogacone o więcej elementów – rzepy, guziki, ciekawsze faktury i więcej dźwięków to coś, co zachwyci każdego dwulatka. Dobrym wyborem będą także piłeczki z wypustkami, które dodatkowo zapewnią dziecku dawkę ruchu, koordynację i zręczność; klocki sensoryczne, układanki i nieskomplikowane instrumenty muzyczne również będą mile widziane.
Starsze dzieciaki będą zachwycone puzzlami sensorycznymi, które dodatkowo rozbudzą ich wyobraźnię, a ich trójwymiarowa forma sprawi, że nie oderwą się od nich na długie godziny.
Zabawki sensoryczne są wspaniałym wynalazkiem i warto, by każde dziecko, bez względu na wiek, miało możliwość właśnie takimi misiami, kostkami czy piłkami się bawić. W ferworze zakupów i zachwytów nad wyjątkowymi przedmiotami i pomysłowością ich twórców nie zapominajmy jednak o tym, co najlepiej wpływa na dziecko w każdym wieku – zabawa z rodzicem i wspólnie spędzony czas, którego nie zastąpi żadna, nawet najlepsza zabawka świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here