klatki dla królika

Króliki domowe to jedne z najchętniej wybieranych pupili wśród gryzoni. Opiekują się nimi zarówno dzieci, nastolatkowie jak i dorośli. Wiele osób złożyło się na dobre ze swoimi zwierzakami, poświęcając im dużo czasu i serca. By zapewnić maksymalny komfort królikowi, kluczowy jest wybór odpowiedniej klatki. Powinna być wystarczająco duża, wyposażona w akcesoria oraz dodatki. 

Króliki w klatce – jak zapewnić odpowiednie warunki

Króliki to zwierzęta żyjące długo. W hodowli mogą dożyć nawet od 8 do aż 14 lat. Jest to wystarczająco długi czas, by zdążyć się związać ze swoim futerkowym przyjacielem. Podstawowym wyposażeniem, którego królik będzie potrzebował do długiego i szczęśliwego życia, jest klatka. Powinna być wyposażona w przestrzenną kuwetę, metalowe lub plastikowe obramowanie oraz uchylne drzwiczki wejściowe. 

Przed wyborem samej klatki warto ustalić, w którym miejscu mieszkania się znajdzie. Warto wybrać w tym celu miejsce stosunkowo spokojne, z dala od zgiełku, hałasu z zewnątrz oraz rzadko odwiedzane. Idealna jest sypialnia – rodziców lub dziecka. Także salon, jeśli tylko nie oglądasz zbyt głośno i często telewizora, może być miejscem do umieszczenia klatki. 

Warto jednak pamiętać, że króliki to zwierzęta stadne, które nie chcą się czuć wykluczone z życia pozostałych domowników. Zarazem, potrzebują niekiedy izolacji oraz własnego towarzystwa. Dlatego, warto wybierać dwa króliki, szczególnie jeśli domowników często nie ma w domu. 

Klatki dla królika – jak dobrać odpowiedni wymiar? 

Rozmiar klatki dla królika zależy między innymi od rozmiaru zwierzęcia. Warto pamiętać, że poszczególne rasy królików osiągają odmienne rozmiary, a króliki miniaturki są pod tym względem wyjątkowo mało wymagające.

Klatka dla królika powinna mieć kuwetę o rozmiarze: 100×50 cm. oraz być wysoka na 40 cm. Dla dwóch zwierzątek – może być to klatka 140×70 cm. Polecamy sięgać także po rozmiary odpowiednio większe, które zapewnią zwierzęciu więcej komfortu. 

Króliki miniaturki mogą być hodowane w mniejszych klatkach. Niektórzy hodowcy sięgają nawet po klatki dla chomików, z przestronnym wejściem i nieco większą kuwetą. 

Konstrukcja klatki dla królika i pozostałe ważne sprawy 

Najczęściej wybierane są kuwety wykonane z plastiku. Podstawa taka jest łatwa w czyszczeniu oraz wyścielaniu trocinami lub innym podłożem. Plastik jest także bezpieczniejszy w kontakcie ze skórą zwierzęcia niż podstawa wykonana z metalowych kratek. 

Jeśli zamierzasz regularnie wypuszczać królika na spacer po pokoju lub mieszkaniu (do czego oczywiście, w odpowiednich warunkach, zachęcamy), wówczas warto wybrać klatkę z przestronnym wejściem umiejscowionym z boku. Dobrym urozmaiceniem może być też wybór klatki dwupiętrowej, w której królik będzie mógł swobodnie zorganizować sobie życie codzienne. 

W klatce powinny znaleźć się także: poidełko, miejsce na sianko, miska na wodę, zabawki. Warto też zainwestować w duży domek, które zwierzę będzie mogło spać.

Klatki dla królika w rozsądnej cenie możesz kupić zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wysokość ścianek kuwety i dostosować je do rozmiaru zwierzęcia. Wysokie ścianki są zalecane, ponieważ powstrzymują trociny przed wydostaniem się poza klatkę. Dla królików miniaturek mogą się jednak okazać dużą przeszkodą w czasie wychodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here