Muzyka dla najmłodszych

Każdy człowiek niezależnie od tego, w jakim jest wieku potrzebuje w swoim życiu odpowiedniej rozrywki. Najlepszym sposobem na relaks i odpoczynek od codziennych obowiązków jest obejrzenie filmu z ulubionego gatunku czy słuchanie muzyki. Branża filmowa, jak i muzyczna jest bardzo szeroko rozwinięta. Dzięki temu znajdziemy w nich klipy, które są odpowiednie dla osób w każdym wieku.

Osoby dorosłe nie muszą oczywiście zwracać szczególnej uwagi na to czego słuchają czy co oglądają. Kategoria wiekowa bowiem w żaden sposób ich nie ogranicza, gdyż minimalnym wymaganym wiekiem, jest okres w życiu człowieka po ukończeniu osiemnastu lat. Kluczową rolę w tej sytuacji odgrywa kwestia gustu. Wiadomym jest, że nikt z nas nie lubi spędzać czasu, w którym ma styczność z rzeczami, za którymi zwyczajnie nie przepada. Sprawa dorosłych jest więc bez wątpienia bardzo prosta. Większe komplikacje pojawiają się podczas wyboru filmów czy piosenek dla młodszych odbiorców. Piosenki dedykowane specjalnie dla dzieci różnią się w praktycznie wszystkim od tych, które przeznaczone są dla dorosłych słuchaczy. Jedyną wspólną cechą jest to, że w jednej i drugiej grupie spotykamy się z wyrażaniem emocji przez wykonawcę danego utworu.

Nie trudno zauważyć, że w piosenkach, których dzieci wręcz nie powinny słuchać często przejawia się motyw przemocy, alkoholu, narkotyków czy ogólnego zła. Musimy mieć na uwadze to, że muzyka jakiej słuchamy w bardzo dużym stopniu wpływa na naszą osobowość. Oprócz wcześniej wymienionych emocji, artyści w utworach często przedstawiają również swoje poglądy z różnych dziedzin życia. Można odnieść wrażenie, że niektórzy z nich nawet chcą, aby odbiorca tekstu zaczął podążać podobnym tokiem myślenia do ich własnego. W wielu przypadkach to właśnie słuchanie nieodpowiedniej muzyki przyczynia się do tego, że dana jednostka społeczna decyduje się na spróbowanie narkotyków czy alkoholu, co z kolei prowadzi do poważnych uzależnień.

Oprócz wcześniej wymienionych, negatywnym skutkiem oddziaływania muzyki na człowieka jest też wprowadzenie go w nieodpowiedni stan psychiczny. Może prowadzić to do poważnej depresji, a w efekcie końcowym do udanych lub nie, prób samobójczych. W wielu przypadkach utwory muzyczne wzbogacone są o teledysk, aby twórca lepiej mógł zobrazować co tak naprawdę chce przekazać. Wizualizacja zamiarów pozwala również na uniknięcie nieprawidłowej interpretacji piosenki przez jej odbiorcę. W klipach video nagranych specjalnie do danych utworów, ich twórcy nie powstrzymują się przed tym, aby ukazywały one jak wygląda branie narkotyków czy krzywdzenie innych osób. Nie dotyczy to oczywiście każdej piosenki dla dorosłych. Te, w których nie występują wyżej wymienione elementy, bez obaw mogą gościć w uszach najmłodszych. Czym więc powinna charakteryzować się piosenka, która przeznaczona jest wyłącznie dla dziecka?

Słowo wyłącznie w tym znaczeniu nie oznacza oczywiście, że dorośli za żadne skarby nie mogą jej posłuchać. Podkreśla ono jedynie, że większość z nich zwyczajnie się nią nie zainteresuje. Piosenka dla dziecka powinna być przede wszystkim przyjazna, zarówno pod kątem podkładu muzycznego, barwy głosu wykonawcy i samego tekstu. Ciężko jest bowiem wyobrazić sobie, że mimo odpowiedniego tekstu i muzyki, wokalista śpiewa techniką charakterystyczną dla black metalu.

Piosenki dla najmłodszych często zachęcają dzieci do zabawy podczas słuchania. Wykonywanie podskoków, obrotów czy innych akrobacji pozwoli dostarczyć dziecku jeszcze większej ilości dobrej rozrywki. Oprócz tego zmusi słuchające dziecko do aktywności fizycznej, która przecież jest bardzo ważna. Wartości jakie są przekazywane przez piosenki dla dzieci najczęściej dotyczą dobrego traktowania rodziców, zwierząt, tego że należy pomagać innym osobom oraz na ogół być dobrym człowiekiem. Dla tego typu muzyki również tworzone są teledyski. Często ich głównymi bohaterami są bajkowe postacie, które podczas występu przyjemnie uśmiechają się do dziecka. Całość wykonywana jest w stylu animacji, więc maluch może poczuć się jakby oglądał naprawdę ciekawą bajkę.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułW co może grać Twoje dziecko?
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/mamipapi.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here