W co może grać Twoje dziecko?

Aktualnie znajdujemy się w takim okresie, że z każdej strony dla dzieci jest bardzo dużo dostępnych form spędzania wolnego czasu. Niesie to za sobą sporo zagrożeń, z którymi rodzice muszę się mierzyć codziennie. Wśród licznych sposobów na odpoczynek dzieci bardzo chętnie spędzają czas z grami. Gry dla dzieci są bardzo dobre pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane i nie mają negatywnego wpływu na żaden z aspektów rozwoju naszego potomka. Zatem w jakie gry dla dzieci są do zaakceptowania, a jakie zdecydowanie nie powinny być brane pod uwagę ze względu na dobro dziecka.

Gry możemy podzielić na kilka kategorii:
– Gry planszowe
– Gry ruchowe
– Gry komputerowe

Gry planszowe – Tutaj zdecydowana większość będzie bardzo korzystnie wpływać na dzieci. W grach planszowych dziecko spotyka się ze swoimi rówieśnikami bądź osobami starszymi będącymi opiekunami tego dziecka co wpływa korzystnie na relację dziecka z innymi ludźmi. Dziecko poznaje nowe gry, co pozwala mu rozwijać wyobraźnie i uczyć się nowych zasad, dzięki czemu poprawi swoją pamięć.
Dziecko poznając jakąś grę uczy się, jak może zaskoczyć swoich przeciwników co daje mu kolejne bodźce to myślenia i rozwijania się. Jest do dobry sposób by dziecko mogło się oderwać np. Od telewizora czy smartfona, jeśli ma z tym problem.
Jedynymi wadami może być to, że czasem natrafimy na przeciwników, którzy wprowadzają nerwową atmosferę, przez co gra jest męcząca i nie sprawia przyjemności. Kolejną wadą jest to, że gry planszowe są dość drogie, więc nie każdego rodzica będzie stać, by takie gry kupować często.

Gry ruchowe – zabawy ruchowe są wspaniałą metodą służącą prawidłowemu rozwojowi dziecka. Wszystkie cechy, które kształtują one u dzieci, będę przez nie wykorzystywane w późniejszym życiu. Dlatego powinny być one ważnym środkiem, jakiego nie może zabraknąć w procesie wychowywania dzieci. Właściwie prowadzone zajęcia wychowania fizycznego, dla dzieci we wczesnym wieku szkolnym, są niezbędne dla ich odpowiedniego rozwoju, nie tylko do ich fizycznego, ale także i psychicznego.

Gry komputerowe – ten rodzaj gier z pewnością najbardziej przypadnie do gustu młodym ludziom. Jest to też kategoria, która ma też dużo plusów, jak i dużo minusów, zatem:
Zalety, które mogą nieść za sobą gry dla dzieci przed komputerem to na pewno doskonalenie swoich umiejętności manualnych. Niektóre gry bardzo poprawiają refleks dzieci. W grach komputerowych dziecko rozwija umiejętność logicznego myślenia, gdyż niejednokrotnie wymagać będą od dziecka skomplikowanych działań. Mogą pomóc rozwinąć u dziecka wyobraźnię przestrzenną oraz pomóc w planowaniu przestrzennym. Uczą także podejmowania decyzji szybko oraz jakie konsekwencje mogą nieść nasze czyny w realnym życiu. Istnieje również ogromna ilość gier, które niosą za sobą walor edukacyjny, takie gry mogą pomagać nawet w przedmiotach szkolnych. Dzieci łatwiej potrafią się nauczyć jakiegoś przedmiotu, jeżeli jest on podany w formie graficznej niż po prostu podane w książce czy nawet przekazanej przez wykwalifikowanego nauczyciela. Do zalet możemy zaliczyć oczywiście też doskonalenie u dziecka koordynacji wzrokowo ruchowej. Jeśli dziecko jest bardzo dobre w jakąś grę i nie sprawia mu ona trudności, wtedy rośnie u niego poczucie własne wartości.
Z drugiej strony gry niosą ze sobą zagrożenia dla prawidłowego rozwoju psychicznego młodego człowieka. Większość gier zawiera sceny przemocy i wyrafinowanego okrucieństwa. Wiele osób uważa, że gry zaszczepiają w graczu spory ładunek agresji i przemocy, który może utrwalić się w przekonaniu dziecka, iż przemoc i okrucieństwo jest stanem normalnym, potrzebnym, by przetrwać w realnym świecie. Gry toczą się w nierealnym, fantastycznym świecie innym od otaczającej dziecko rzeczywistości.

Zatem wynika z tego, że wszystko może mieć dobry wpływ na dziecko, ale także trzeba uważać co nasza pociecha robi. To rodzić powinien zawsze stać na posterunku bezpieczeństwa swojego potomka i rozważnie dobierać jak spędza ono czas wolny. Ze wszystkiego można wyciągać coś dobrego, ale i wszystko ma swój umiar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here