Zabawki dla dzieci: jakie wybrać?

Wybór zabawek dla dzieci to ważna sprawa dla wielu rodziców. Niektórym z nich zależy na tym, aby dzieci miały oryginalne zabawki, inni kupują drobiazgi typowe dla dziewczynek i chłopców. Są również tacy opiekunowie, którzy na pierwszym miejscu stawiają rozwój dziecka i jego przyszłość, dlatego ich uwaga koncentruje się na zabawkach edukacyjnych. Jakie zabawki dla dzieci wybrać, by maluchy były szczęśliwe, a rodzice spokojni?

Zdarza się, że rodzice kupują „umilacze czasu” dla swoich dzieci tylko po to, by zdobyć chwilę spokoju, zająć dziecko i nie musieć poświęcać mu zbyt dużo uwagi. Z tego powodu wiele osób inwestuje w bajki czy gry komputerowe. Dzięki temu, że gra mocno angażuje dzieci, rodzice nie muszą już brać udziału w zabawie.

Inne zachowanie można zauważyć u takiego typu rodziców, którzy za wszelką cenę chcieliby, aby ich dzieci rozwijały się w jak najszybszy i najbardziej efektywny sposób. Z uwagi na swoją ambicję, chcą żeby ich dzieciom wiodło się w życiu dobrze, dlatego skupiają się na tym, aby pod ich okiem wyrósł mały geniusz. Przy takim podejściu warto jednak pamiętać, że każda zabawka powinna spełniać swoją podstawową funkcję, czyli bawić i sprawiać, że dziecko jest zadowolone, uśmiecha się. Jeśli przy tym malec będzie miał możliwość rozszerzenia swojej wiedzy – świetnie!

Kiedy rodzice zapominają o funkcji rozweselającej zabawek, stąd już tylko jeden krok do… kupowania rzeczy dla swoich pociech wyłącznie na pokaz. Dla takiego rodzaju opiekunów istotna jest cena zabawki – im wyższa, tym mają większą pewność, że jest odpowiednia dla ich dzieci. Bardzo często w takich sytuacjach to rodzice chcą sobie coś udowodnić i na pierwszym miejscu stoi u nich własne postrzeganie przez innych, a dopiero na drugim planie stoi dziecko.

Jakie zabawki kupować?

Z dobrą zabawką mamy do czynienia wtedy, kiedy przypadnie dziecku do gustu. Dodatkowo, każdy gadżet powinien być bezpieczny. Jeśli przy okazji rozwija umiejętności i wiedzę – doskonale, bo będzie można połączyć obie funkcje.

Dobrze, jeśli nabyta zabawka wywołuje uśmiech na twarzy dziecka i jest wymarzoną przez niego pozycją. Zupełnie bezsensowne jest takie działanie, kiedy matka kupuje córce lalkę, a ta woli bawić się traktorami. Samochodziki dla dzieci są na tyle uniwersalnym prezentem, że mogą przypaść do gustu każdej osobie.

Zastanawiasz się, jaką zabawkę wybrać dla swojego dziecka? Najlepsze wyjście z sytuacji polega na tym, aby wziąć je do sklepu i pozwolić, aby samo dokonało wyboru. Dzięki temu malec już od najmłodszych lat uczy się odpowiedzialności za swoje czyny, a przede wszystkim zyskuje nową, wymarzoną zabawkę. Warto zająć się dzieckiem i objaśnić mu w domu, jak może w pełni korzystać z atrakcji oferowanych przez zabawkę.

Wśród zabawek dla dzieci są również takie, które wspomagają rozwój, pobudzają wyobraźnię i wyzwalają kreatywność. W wielu przypadkach przydadzą się proste elementy, z których malec będzie mógł wyczarować to, co tylko chce. Warto zaopatrzyć się w kolorowankę albo blok z kredkami i pozwolić dziecku puścić wodze fantazji.

Jeśli już znamy podstawowe funkcje zabawek, warto zastanowić się nad wyborem takiej, która będzie dostosowana do wieku dziecka i jego upodobań. Inne rzeczy są interesujące dla niemowlaka, jeszcze inne dla przedszkolaka. Warto zwracać uwagę na informacje zawarte na opakowaniach, które wskazują, dla dziecka w jakim wieku jest to najbardziej odpowiedni przedmiot.

Przy wyborze zabawki dla dziecka warto pamiętać, że niemowlę dopiero poznaje świat, a pomóc może mu w tym dobór intensywnych, wyrazistych kolorów. Przykują one uwagę dziecka, a dodatkowe błyszczące czy wydające delikatne dźwięki elementy sprawią, że niemowlę będzie zadowolone i zainteresowane.

Dla starszych, kilkuletnich dzieci odpowiednie będą klocki, samochody i proste układanki. Kilkulatki często biorą zabawki do buzi, dlatego lepiej zrezygnować z drobnych elementów na rzecz większych, bardziej masywnych przedmiotów. Warto zwrócić uwagę, aby materiał, z jakiego są wykonane zabawki był naturalny i ekologiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here