Co powinno wejść w skład wyprawki

Pójście dziecka do przedszkola to dla rodziców nie tylko duże przeżycie emocjonalne, ale także konieczność przygotowania i organizacji.
Przed pierwszym dniem, w którym przedszkolaki już na poważnie przychodzą do swojej sali i zostają z nową grupą na cały dzień zabawy i nauki, placówki organizują tak zwane dni adaptacyjne. Różnie odbywa się to w poszczególnych przedszkolach, jednak zwykle dzieci mają możliwość zapoznać się wcześniej z nowym otoczeniem przez kilka godzin lub nawet kilka dni w tygodniu.
Po przyjściu do szatni zostawiają swoje buciki w szafce i pierwszy raz przygotowują się do wejścia do sali. Często w trakcie takich zajęć adaptacyjnych dzieci bawią się już w swojej docelowej sali, w której spędzą potem cały rok szkolny. Mogą poznać nowych kolegów, pierwszy raz też widzą swoją panią i mogą z nią porozmawiać, usłyszeć jej głos, trochę się oswoić.
W czasie kiedy dzieci bawią się w nowym miejscu, rodzice dowiadują się, jakie pozostały im jeszcze do spełnienia formalności. Na początku roku szkolnego trzeba wypełnić różne istotne dla administracji formularze, opłacić wyżywienie, zdecydować, na jakie dodatkowe zajęcia będzie uczęszczało dziecko. W tym dniu adaptacyjnym często przekazywane są również informacje, co powinno znaleźć się w wyprawce.
Wyprawka do przedszkola dla dziecka to temat bardzo różnorodnie traktowany przez poszczególne placówki.
Jedne z nich wymagają zakupu wszelkich potrzebnych artykułów już przed pierwszym dniem i przyniesienie ich do sali. W innych miejscach temat wyprawki omawiany jest dopiero na pierwszym zebraniu. Tutaj też możliwości są dwie. Rodzice mogą zdecydować, że każdy we własnym zakresie zaopatrzy się we wszystkie elementy wyprawki lub postanowić, że artykuły kupione będą wspólnie ze składki i dostarczone do sali przez skarbnika.
Bez względu na to, w jakiej formie wyprawka znajdzie się w sali, konieczne jest jej skompletowanie. Bez tego dzieci nie będą mogły swobodnie wykonywać prac plastycznych i innych, których przecież w przedszkolu robi się bardzo dużo.
W składzie takiej wyprawki koniecznie muszą znaleźć się bloki rysunkowe i techniczne. To one są przecież podstawą prawie każdej pracy z papier. Bloki mogą być białe, ale też dobrze sprawdzają się bloki kolorowe, które od razu pozwalają wybrać odpowiednie tło do pracy. Niezbędne w pracach przedszkolnych dzieci, a co za tym idzie w wyprawce, są bloczki papieru kolorowego. Wygodny w użyciu jest papier samoprzylepny i warto go wybrać, jeśli w pracy potrzebujemy taki papier naklejać płasko. Natomiast jeśli będzie on wykorzystywany do zaginania, przyklejania przestrzennego, czy na przykład prac typu origami, warto postawić na papier bez kleju.
Obowiązkowym elementem wyprawki są oczywiście farby. Panie przedszkolanki czasem wolą zakup większych słoików z farbkami, wspólnych dla całej grupy, które potem rozlewają dzieciom do plastikowych miseczek. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku gdy wyprawka kupowana jest wspólna na całą grupę przez jednego z rodziców. Wtedy także można w podobnej formie zakupić klej introligatorski i w czasie zajęć plastycznych rozdawać grupkom dzieci w miseczkach. Wtedy dzieci korzystając z małych pędzelków, nabierają tyle farby czy kleju ile potrzebują. W razie potrzeby pani zawsze może dołożyć produktu na miseczkę.
Obowiązkowym elementem wyprawki jest bibuła, z której w czasie wspólnej pracy dzieciaki mogą wyczarować na prawdę cuda. Przepiękną ozdobą sali będą bibułowe kwiaty stojące przez cały rok w wazonach na oknie, bibułowe motylki lub chmurki rozwieszone na sznureczkach wzdłuż ściany, lub pod sufitem.
Prawdopodobnie każdego dnia w przedszkolu maluchy będą korzystały z ołówków i kredek. Warto wybrać je dobrej jakości, tak, aby podczas kolorowania zostawiały wyraźny ślad, aby nie były zbyt twarde. Wygoda kolorowania to gwarancją pokochania przez dziecko spędzania czasu na ćwiczeniu rączki i ładnego pisma. Kredki i ołówki trzeba oczywiście temperować. Warto zakupić dla sali kilka temperówek tradycyjnych lub chociaż dwie elektryczne. Na pewno będą w częstym użyciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here