Gotowanie z dzieckiem

Gotowanie dla dzieci może być niezwykłą zabawą i momentem, w którym zainteresuje się kuchnią. To doskonała okazją by ukazać pociechom, że odżywianie ma wpływ na nie same. Dodatkowo wspólne przygotowywanie posiłku na pewno zachęci do jedzenia go później. To świetny moment by zachęcić dziecko do spróbowania nowych smaków, zapoznania go z różnorodnością składników dostępnych w kuchni. A wspólne gotowanie także tworzy więź, zaś samo dziecko ma poczucie, że uczy się czegoś nowego, a jemu samemu jest poświęcana uwaga.
Od czego warto zacząć? Wszystko zależy od wieku i stopnia zaangażowania czy wiedzy dziecka na tematy kulinarne. Jeśli nigdy nie przygotowywało posiłku to lepiej zacząć od czegoś prostego np. kanapki, sałatka owocowa. Wiele kolorowych składników, mnóstwo możliwości i to, że pociecha sama zadecyduje o tym co położyć na swojej kromce pieczywa, na pewno dostarczy wiele radości. Warto zadbać o to by już na etapie zakupów dziecko miało w nich swój udział. Można zapytać jakie warzywa chce dodać, czego chciałoby spróbować a czego nie lubi. Dzięki temu późniejsze przygotowania przebiegną łatwiej. Dla starszych dzieci lub bardziej zaawansowanych w kuchni można zaplanować coś trudniejszego. Jednak pamiętajmy, że maluch także musi czuć się potrzebny, nie należy go zniechęcać. Dlatego dobierajmy odpowiednio zadania dla dzieci, tak by uczyły się czegoś nowego ale były w stanie to wykonać. W razie trudności pośpieszmy z pomocą. Gotowanie z dziećmi to także konieczność zapewnienia maluchowi bezpieczeństwa. Pamiętajmy by zabrać ostre narzędzia, wytłumaczyć dlaczego maluch nie może ich używać. Warto wyjaśniać wszystko. Opisujmy co robimy, co należy do zadań dziecka i co ma z tego powstać. Tutaj także warto zadbać o poinformowanie dziecka, że np. warzywa czy owoce należy umyć. Dobrze jest nie poprzestać na takim komunikacie ale dodać dlaczego tak należy robić. Dzięki temu łatwiej mu będzie zapamiętać poszczególne czynności.
Gotowanie dla dzieci jest niezwykłą przygodą. Mogą poznać wiele smaków, kolorów, nowych potraw. Pamiętajmy by miały udział w produkcji nowego dania, nawet jeśli nie wszystko wyjdzie im dobrze za pierwszym razem. Maluchy będą miały ogromną radość zwłaszcza przy dekorowaniu swojego dzieła. Nie należy im odbierać tej przyjemności.
W internecie mamy mnóstwo dostępnych przepisów, które są idealna do zrealizowania z dziećmi. Nie będą bardzo skomplikowane a na pewno pozwolą dziecku przygotować coś samodzielnie lub z pomocą rodzica.
Co ważne maluch na pewno chętnie podzieli się swoją potrawą z innym członkami rodziny. Będzie niezwykle dumny, że coś udało mu się zrobić i będzie oczekiwał na aprobatę, komentarz do przygotowanego dania. Dlatego warto zadbać o to by miało się z kim podzielić. Na pewno będzie szczęśliwe z tego powodu. Można także usiąść z maluchem i zachęcić go do próbowania różnych warzyw, owoców bądź zgadywania co właśnie zjadł. Nie dość, że może poznać nowe smaki to jeszcze uda się przemycić kilka cennych witamin poprzez zabawę. Oczywiście jeśli dziecko nie chce czegoś spróbować, nie warto go przesadnie zachęcać do testowania. My jako dorośli także nie za wszystkim przepadamy lub nie wszystkiego mamy ochotę spróbować.
Poza przygotowywaniem różnych dań w kuchni można także wybrać jakąś formę zabawy, która będzie związana z gotowaniem. Na rynku jest dostępnych wiele gier planszowych, związanych z gastronomią. Są skierowane do najmłodszych by wzbudzić w nich ciekawość oraz rozwijać, uczyć. Mamy także dostępne zabawki, które imitują prawdziwą kuchnię. Warzywa, owoce i inne składniki wyglądają bardzo realistycznie. Dzieciaki z całą pewnością chętnie zaangażują się w taką zabawę, która może potrwać naprawdę długo.
Niezależnie od tego czy wybierzemy przygotowywanie potraw w prawdziwej kuchni czy też zaprosimy malucha do zabawy w kucharza wśród lalek, samochodzików czy misiów, ważne jest by odbyło się to wspólnie. Dzięki temu pogłębiamy relacje w rodzinie a także poświęcamy dziecku uwagę. A przy tym doskonale się bawimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here