Damskie kurtki zimowe

Jak każdego roku, warto przygotować się do okresu zimowego poprzez zakupienie odpowiedniej odzieży wierzchniej. Oferta kurtek zwiększa się z roku na rok, przybywa nowych fasonów, rozwiązań, akcesoriów, motywów kolorystycznych. W wyborze kurtki ważne są jednak nie tylko kryteria estetyczne, ale przede wszystkim – praktyczne. Poniżej udzielamy kilku porad w zakresie wyboru damskiej kurtki zimowej, która spełni wymogi praktyczne, będzie Cię dobrze izolować przed zimnem i zabezpieczyć nawet w najcięższe zimowe wieczory. 

Kurtka na mroźne wieczory – oraz jak ją znaleźć 

Wybierając kurtkę zimową, zacznij od przyglądania się poszczególnym dostępnym modelom pod kątem wykorzystanych w produkcji materiałów. Ważny jest zarówno materiał zewnętrzny (izolujący przed wilgocią), jak i wewnętrzny (czyli materiał izolujący termicznie). 

Wśród często stosowanych materiałów wierzchnich znajdują się tkaniny sztuczne. Ich zaletą jest wysoki poziom odporności na wilgoć. W przypadku poliestru – poziom absorpcji wody jest wyjątkowo niski i wynosi zaledwie 1%. Ponadto, poliester jest łatwy w pielęgnacji, nie powstają na nim zagniecenia i jest wytrzymały. Jest także łatwy w czyszczeniu z różnego typu plam. 

Poliamid przedstawia podobne właściwości co poliester, choć pozwala na osiągnięcie bardziej intensywnych barw. Kurtki poliamidowe są też często wzmacniane specjalną warstwą impregnacyjną, poprawiającą jej możliwości hydrofobowe. Do rzadziej stosowanych materiałów syntetycznych należą: spandex, lajkra oraz wiskoza. 

Warstwa ocieplająca w kurtkach zimowych

Warstwa ocieplająca jest nie mniej ważna, niż warstwa wierzchnia. Nie chroni ona przed wiatrem i wilgocią, jednak zapewnia izolację termiczną. Dlatego warto pamiętać o jej obecności i w czasie zakupów zwrócić uwagę na zastosowane do jej wykonania materiały. 

Do często używanych należą materiały takie jak puch, pierze, puch syntetyczny, a także ich mieszanki. Dużą popularnością cieszą się także wypełnienia syntetyczne, wykonane przykład ze wspomnianego wyżej poliestru. Rozwiązanie takie ma swoje ewidentne zalety – kurtki z wypełnieniem syntetycznym schną szybciej, jeśli zostaną wystawione na intensywne ulewy deszczu lub opady śniegu.

Jaki model kurtki zimowej wybrać?

Wśród dostępnych damskich kurtek zimowych można wyróżnić kilka podstawowych i najczęściej wybieranych typów. Pierwszy to anorak, czyli kurtki o stosunkowo prostym kroju, rozpinane, wkładane najczęściej przez głowę. Kurtki takie są zazwyczaj wybierane w intensywnych kolorach oraz w wersji dopasowanej do sylwetki użytkującej je osoby.

Budrysówka to typ kurtki za biodra, wyposażone w duży kaptur i kołki zapinające. Wśród dostępnych budrysówek znajdziesz dużo modeli o pół-sportowym fasonie. 

Bombki – czyli kurtki o owalnym kształcie – są coraz chętniej wybierane. Są to kurtki o bardzo poszerzonej talii i jednocześnie zwężone w biodrach. Nadają się do rozmaitych stylizacji i na różne okazje. 

Pilotka to kurtka wzorowana na kroju kurtek wojskowych stosowanych przez pilotów śmigłowców. Wiele modeli posiada obszerny kaptur, kieszenie na piersi oraz wykończenia z futrem lub kożuchem. Ciepłe kurtki moro od militarjach.pl doskonale wykorzystują potencjał klasycznego, wojskowego kroju, dodając do niego atrakcyjne akcesoria i dodatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here