Jaki rower dla dziecka?

Mogłoby się wydawać, że wybór roweru dla dziecka nie jest niczym trudnym. To nie prawda. Jest wręcz przeciwnie. Wybór rowerku dla dziecka często bywa nawet dużo bardziej skomplikowany niż wybór roweru dla osoby dorosłej. Wszystko dlatego, że wybór roweru dla dziecka to niezwykle indywidualna sprawa. Często mimo tego samego wieku dzieci mogą znacznie różnić się od siebie na przykład wzrostem.

Podstawowym czynnikiem jaki zawsze powinien być brany przy wyborze roweru dla dziecka jest oczywiście jego wzrost. Drugi ważny czynnik to możliwości fizyczne dziecka. Jak wspomniano wcześniej wiek nie może być czynnikiem decydującym ze względu na to, że dzieci mimo tego samego wieku mogą się od siebie fizycznie różnić. Dlatego przyjmuje się, że dla dziecka o wzroście 80 – 110 centymetrów najlepszy będzie rower biegowy. W przypadku wyższego dziecka można już wybrać rower z pedałami.

Przygodę dziecka z jazdą na rowerze rozpocząć zatem należy od odpowiedniego dopasowanie roweru do dziecka. Rowery dla dzieci na rynku są bardzo różne. Jednak oznacza to jednocześnie, że nie powinno być problemu z tym, aby znaleźć taki rower, który idealnie będzie pasował do wzrostu oraz warunków fizycznych dziecka. Trzeba także pamiętać o jeszcze jednej istotnej sprawie. Rower dla dziecka musi być bardzo wygodny. Wszystko dlatego, że dzieci bardzo szybko zniechęcają się jeśli coś im nie pasuje. Jeśli dziecku nie będzie przyjemnie korzystało się z roweru to może szybko się zniechęcić i przestanie z niego korzystać.

Jeśli chodzi o rowery dla dzieci to w pierwszej kolejności należy wymienić rower biegowy. Jest to rower przeznaczony dla najmniejszych dzieci. To co charakteryzuje ten typ roweru to w szczególności to, że jest on pozbawiony pedałów, łańcucha czyli wszelkiego napędu. Zadaniem roweru biegowego jest przede wszystkim to, aby dziecko mogło przyzwyczaić się do jazdy na jednośladzie. Konkretnie chodzi o to, aby dziecko po pierwsze nauczyło się utrzymywać równowagę, a po drugie, aby nauczyło się kontrolować kierunek jazdy. To co trzeba jeszcze tu podkreślić to fakt, że tego typu rowerek pozbawiony jest kół bocznych. Do jazdy, zmiany kierunku jazdy oraz do hamowania dziecko korzysta jedynie ze swoich nóg. Oczywiście brak układu napędowego w tego typu rowerku także ma swoje znaczenie. Chodzi tu oczywiście o bezpieczeństwo dziecka.

Kiedy dziecko opanuje już poruszanie się na rowerze biegowym można przejść na rower nieco bardziej zaawansowany. Mowa tu o rowerze z pedałami o rozmiarze kół 16 lub 20 stopni. Jest to jednak rower przeznaczony dla dziecka, którego wzrost wynosi powyżej metra. Dlatego nawet jeśli dziecko świetnie sobie radzi na rowerze biegowym to jeśli jeszcze nie przekroczyło metra wzrostu to z zakupem roweru z pedałami należy się wstrzymać. Może być też tak, ze dziecko zaczyna swoją przygodę dopiero od roweru z pedałami. W takiej sytuacji bardzo przydatne mogą być boczne kółka, które pomogą dziecku utrzymać równowagę podczas jazdy.

Kolejny etap to rower z pedałami, ale już o dużo większych kołach. Na taki rower dziecka wsiada zwykle na początku szkoły podstawowej. Oczywiście także i w tym przypadku bardzo ważny jest wzrost dziecka. Powinno ono posiadać minimum 120 centymetrów wzrostu.

Kupując rower nie można zapomnieć także o samym jego wyglądzie. Dla dzieci jest to przecież szczególnie ważne i często to właśnie wygląd roweru wpływa na to czy dziecko jeździ na nim chętnie czy nie. Inny zatem rower kupimy dla chłopca i inny dla dziewczynki.

Jedno jest pewne. Rynek rowerków dla dzieci jest bardzo szeroki. Dlatego każdy rodzić z pewnością znajdzie taki rower, z którego jego dziecko będzie bardzo zadowolone. Oczywiście jak już wspomniano wcześniej nie jest to wcale takie proste. I często będziemy musieli uzbroić się cierpliwość. Jednak kiedy już wybierzemy ten idealny rower to możemy mieć pewność, że nasze dziecko będzie z niego korzystało z ogromną przyjemnością. Jazda na rowerze to oczywiście aktywność na świeżym powietrzu. Nie da się zatem ukryć, że rower wpływać będzie także pozytywnie na zdrowie dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here