Karuzela dla dzieci do łóżeczka

Karuzele do łóżeczka są nieskomplikowane, ale za to bardzo pomocne w uspokajaniu maluchów. Według niektórych rodziców stanowią wręcz obowiązkową część wyposażenia w pokoju. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć, jaka powinna być karuzela do łóżeczka i na co zwracać uwagę podczas jej zakupu.

Materiał wykonania

Jeżeli lubimy ekologiczne i naturalne materiały, wtedy odpowiednim wyborem będzie karuzela zrobiona z filcu albo innego miękkiego surowca. Jest miła w dotyku, ale konieczne jest częste jej pranie celem utrzymania w należytej czystości.

Drugim rozwiązaniem jest karuzela plastikowa. Można ją szybko wyczyścić. Nie jest jednak zbyt przyjazna dla środowiska naturalnego. Można ją za to przekazać kolejnym pokoleniom dzieci, gdyż wykazuje się dużą wytrzymałością.

Kolor

Kolor karuzeli do łóżeczka jest istotny. Warto wybierać kontrastowe kolory, gdyż są łatwe do zauważenia przez maluszka. Należy mieć na względzie, iż dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia nie widzi nazbyt wyraźnie. Barwa może mieć znaczenie odnośnie do płci maluszka. Karuzele z przeznaczeniem dla dziewcząt nierzadko oferowane są w jasnej kolorystyce z dodatkiem różu, wśród zawieszek przeważają zaś owady czy zwierzęta.

Z kolei karuzele chłopięce są przygotowywane często w ciemniejszej kolorystyce, a zawieszone nad głową pociechy zawieszki przedstawiają samoloty lub pojazdy.

Jeżeli nie wiemy, jaka jest płeć dziecka, warto postawić na karuzele do łóżeczka w neutralnej kolorystyce, np. o barwie szarej, beżowej lub zielonej. Zawieszki mogą zaś mieć kształt chmurek, misiów, gwiazdek czy rybek. Czasami rodzice starają się wybierać części wystroju do koloru pokoju dla dziecka. To też można brać pod uwagę, jednak tak naprawdę najważniejsze jest to, czy karuzela będzie odpowiednia dla malucha.

Dźwięki wydawane przez karuzelę dla dziecka

Małe dzieci nie potrzebują mocnych bodźców, również tych dźwiękowych. Karuzele powinny przede wszystkim bawić dzieci, ale również wyciszać je przed zaśnięciem. Dlatego dobrze, jeżeli melodia płynąca z takiego urządzenia będzie łagodna i odpowiednio cicha, żeby nie drażnić nazbyt wrażliwego słuchu dziecięcego. Najlepszym wyborem będą karuzele z pozytywką do łóżeczka z możliwością regulacji głośności.

Dźwięki pozytywek proponowane przez producentów mogą być naprawdę różne. Warto wziąć pod uwagę te z tzw. białym szumem. Przeprowadzone przez naukowców liczne badania wykazały, iż taki szum zmniejsza tętno u dzieci. Dzięki temu stają się one spokojniejsze i nawet trzykrotnie szybciej zasypiają, aniżeli w normalnych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here