Książki dla dzieci – co kupić pod choinkę?

We współczesnym świecie gier komputerowych i interaktywnych zabawek trudno zainteresować dziecko zwykłą książką. Na rynku dostępne są jednak lektury, które potrafią pochłonąć maluchy bez reszty. Podpowiadamy, jaki prezent będzie idealny na Boże Narodzenie.

Książka dla dziecka 0-3 lata

Pierwsze książeczki dla dzieci powinny być przede wszystkim bogate w ilustracje. Maluchy nie potrafią jeszcze czytać, więc to, co na nie najbardziej oddziałuje to wyraziste obrazki lub zdjęcia. Najlepiej postawić na proste wierszyki. Tutaj idealnie sprawdzi się klasyka, czyli chociażby Tuwim lub Brzechwa. Dobrym pomysłem są też bajki, baśnie i podania ludowe.

Książka dla dzieci 4-6 lat

W wieku przedszkolnym dzieci zaczynają już czytać, więc warto zwrócić uwagę również na treść książki. Dobrze, by kupowane lektury zachęcały nasze pociechy do nauki i samodzielnego czytania. Szeroki wybór odpowiednich pozycji oferuje między innymi księgarnia internetowa Matfel.pl. Polecamy przede wszystkim książkę „Pora na pomidora (w zupie)” autorstwa Justyny Bednarek. To nie tylko lektura, ale również trzypoziomowy program, efektywnie wspierający naukę czytania.

Książki dla dzieci 7-9 lat

Dla dzieci, uczęszczających do początkowych klas szkoły podstawowej odpowiednie będą natomiast książki, które uczą podstawowych reguł, rządzących światem. Świetne są pozycje, które mówią coś o oszczędzaniu, o kosmosie, o przyrodzie, które bawią i uczą jednocześnie. One bowiem kształtują kreatywność i zdolność logicznego myślenia oraz dedukcji. Kultową pozycją w tym zakresie jest „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Renaty Piątkowskiej i Joanny Kłos. To kilkuczęściowa opowieść o parze dziecięcych detektywów, którzy rozwiązują interesujące zagadki. Poleca ją w szczególności księgarnia internetowa Matfel.pl.

Książki dla dzieci 10-12 lat

Dzieci w wieku 10-12 lat znajdują się z kolei na pograniczu zainteresowania bajkami i nieco ambitniejszą lekturą. Można im zatem podsunąć coś, co z jednej strony nie porusza trudnych tematów, na które nie są jeszcze gotowi, a z drugiej strony mimo wszystko przekazuje wartościowe treści. Na Święta Bożego Narodzenia polecamy w szczególności klasyk, czyli „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa.

Książki dla nastolatków

Szukając interesującej książki dla nastolatka, należy się natomiast kierować przede wszystkim wciągającą fabułą. Warto też poszperać w Internecie i sprawdzić, co jest obecnie modne wśród młodzieży. Ze swojej strony możemy na pewno polecić nieśmiertelną serię „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, komplet książek o młodych czarodziejach „Harry Potter”, a także popularne w ostatnim czasie „Igrzyska śmierci”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here