Roczne dziecko

Rozmowy młodych matek to czasami wielki pojedynek, prześcigają się w chwaleniu co potrafi już zrobić ich roczny malec. Nieświadome rozwojem dziecka niektóre mamy, zastanawiają się po usłyszeniu licznych fantazji, czy ich dziecko zachowuje się prawidłowo. Niekiedy mały człowiek wykonuje tylko połowę zadań przypisywanych do jego wieku. Nie wolno się tym przejmować, każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego porównywanie dzieci nie jest dobrą sprawą.
Musimy przymknąć oko, również na to co piszą w poradnikach czy w wykazach i tabelach. Zamieszczane są tam przybliżone terminy w jakich dziecko powinno wykonywać daną czynność. Nie ma różnicy czy dziecko zrobi to trzy miesiące później czy jeden wcześniej.
Nie można być zbyt ambitnym, na wiele rzeczy przyjdzie czas, więc nie denerwujcie się jeśli dla waszego dziecka jest jeszcze za wcześnie.
Roczne dziecko dużo rozumie, jednak używa kilku tylko słów.
Może bawić się samo, jednak nie wytrzyma dłużej niż kilkanaście minut.
Tak też jest w przypadku jedzenia, dziecko potrafi zjeść samo jednak bałagan będzie wszechobecny. Potrafi również zdjąć pieluchę czy bucik ale tylko wtedy kiedy ma na to ochotę.
Nie wolno liczyć na to, że zacznie załatwiać się do nocnika, nawet jeśli uda mu się kilka razy, nie możemy wywoływać na maluchu presji, ponieważ może to dać odwrotny skutek i niepotrzebnie stresować dziecko. Niektóre dzieci wyrastają z pieluch dopiero w okolicach trzeciego roku życia.
Pożegnanie z mlekiem mamy w tym wieku też jest mało prawdopodobne, jednak jeśli chcemy zakończyć tą przygodę musimy wykazać się cierpliwością i konsekwentnie małymi krokami zmierzać do celu. Małe dzieci nie potrafią się razem bawić, siedzą obok siebie, jednak tylko obserwują się nawzajem, nakłanianie dzieci do wspólnej zabawy, może skończyć się tylko płaczem w momencie zabrania ulubionej zabawki. W przypadku, gdy musimy wyjść z domu nie liczmy na to, że maluch zrozumie – będzie niespokojny i z pewnością się rozpłacze.
Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawskie i narażone na liczne niebezpieczeństwa. Raczkującego malucha czy chodzącego nie możemy stracić z oczu a on sam nie rozumie czy ciągnąc za kabel postępuje nierozważnie.
Niekiedy jednak pierwsze urodziny malucha mają znaczenie, ponieważ pozwalają wykryć różne problemy na które można wpłynąć terapią.
Roczny maluch powinien potrafić samodzielnie usiąść, poruszać się w danym kierunku poprzez raczkowanie czy pełzanie. Powinien także potrafić klaskać. Standardem wymaganym jest też podnoszenie się do stania przy oparciu. Dziecko w tym wieku może, ale nie musi wykonywać samodzielnie kroków. Maluchy powinny chwytać przedmioty oraz wkładać i wyjmować rzeczy z pojemnika.Chętnie pokazują palcem przedmioty, które je ciekawią. Dzieci potrafią wymawiać proste słowa, jednak istotne jest to czy potrafią reagować na własne imię oraz proste polecenia oznaczające sprzeciw lub chęć. Potrafią też mówić same do siebie ćwicząc przy tym swoją buzię. Dopiero około 18 miesiąca życia, potrafią zaczynać tworzyć pierwsze zdania.
Roczniaki potrafią już rzucać i trząść przedmiotami a nawet rozpoznawać symbole na obrazkach. Ważne jest jednak, aby bawiło się zabawkami, którymi nie zrobi sobie krzywdy, ponieważ maluch często nimi rzuca by sprawdzić co się stanie.
Godne polecania są zabawki interaktywne, które zwracają uwagę malucha swoimi dźwiękami czy kolorowymi światełkami. Pamiętajmy jednak aby dźwięk zabawki nie był zbyt głośny.
Dzieci w tym wieku poznają fazę lęku przed obcymi ludźmi, nowymi miejscami jak również związaną z nieobecnością mamy.
Jest to normalna sytuacja, ponieważ dziecko w ten sposób uczy się odróżniać domowników od osób obcych.
Maluchy w tym wieku zaczynają rysować grubymi kredkami jak również próbują pić z plastykowego kubeczka.
Rozwój dziecka postępuje bardzo szybko, maluchy chłoną wiedzę, dlatego potrafią się obudzić z nowymi umiejętnościami, jednak należy pamiętać, aby nie słuchać innych i dać naszemu dziecku czas. Jeśli jednak coś nas zaniepokoi możemy udać się z maluchem do przychodni na bilans.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here