Palety euro to dziś jedne z najczęściej wykorzystywanych platform transportowych, wykorzystywanych w transporcie hurtowym i wielkogabarytowym. Niezależnie od tego, czy dokonujemy zakupu produktów spożywczych do punktu gastronomicznego, mebli do prywatnego mieszkania, czy też dokonujemy przesyłu towarów do dowolnej lokalizacji. Euro palety to najlepsze rozwiązanie zarówno dla przewoźników, jak i inwestorów.
Jak powstały palety euro?
Na początek musimy sobie uzmysłowić jak problematyczne było kiedyś przewożenie dużych ilości różnego rodzaju towarów. W latach, w których na terenie Europy toczyły się działania wojenne, o zwycięstwie i zdobyciu kolejnych terenów często przesądzały liczba zdolnych do walki żołnierzy i posiadany przez nich sprzęt. Jako że głównym środkiem transportu, nie tylko dla ludzi, ale i towarów, była wówczas kolej żelazna, należało ustalić wspólne normy dla platform, na których przewożono wszelkie artykuły. Po wymierzeniu odpowiednich wielkości stworzono tak zwaną normę europejską – EUR.
Czym jest europejska norma EUR?
Norma EUR to zbiór wytycznych, z którymi każdy producent palet powinien być zaznajomiony. Nie wprowadzenie ich bowiem w obrębie swojej produkcji, może skutkować nie tylko wycofaniem niestandardowej palety z obiegu, ale też narazić przedsiębiorcę na straty finansowe.
Odpowiedzialną organizacją za zgodność dopuszczenie do użytku euro palety jest stowarzyszenie EPAL, które nie tylko jest producentem w pełni zgodnych z normami palet, ale też jest upoważniona do przyznawania poszczególnym wyrobom certyfikatu zgodności EPAL.
Dopuszczalne granice błędu
Wytwarzając swój asortyment, Producent palet musi pozostawać świadomy dopuszczalnych w jego produkcie mankamentów. Norma europejska przewiduje nie tylko rozmiar i wagę euro palety. Aby otrzymać certyfikat EPAL, paleta musi być wykonana z odpowiedniego, opisanego przez prawo budulca. Nawet jej montaż musi być wykonany z pomocą specjalnie do tego celu przygotowanych, certyfikowanych gwoździ.
Wydawać się może, że tak restrykcyjne podejście do kwestii palet wykorzystywanych w transporcie i magazynowaniu towaru jest lekką przesadą. Dzięki standaryzacji norm jednak z obiegu wycofanych zostało wiele wadliwych palet, co pozwoliło uniknąć przewoźnikom i przedsiębiorcom wielu kosztownych dla ich biznesu niespodzianek.