Top 5 bajek dla dzieci

Dzieci potrzebują czasem biernego odpoczynku. W końcu każdemu może znudzić się ganianie za piłką czy zabawa w chowanego. Malowanie, rysowanie i śpiewanie też męczy – ręka czy gardło dziecka ma swoje limity. Czasem bywa też tak, że musimy się zająć czymś ważnym i na chwilę spuścić dziecko z oczu. Wtedy z pomocą przychodzą nam urządzenia multimedialne – odtwarzacz muzyki, telefon, konsola lub telewizor. Problem jest jednak następujący – pociecha może szybko zniechęcić się do słuchania muzyki, a telefon i konsola przez mnogość funkcji nie są zbyt optymalnymi urządzeniami na pozostawienie ich z dzieckiem sam na sam. Najlepszy wydaje się więc telewizor.

Najlepszy z tego grona nie oznacza najlepszy w ogóle. Pamiętajmy, że dziecko przede wszystkim potrzebuje rozwijania kontaktów z innymi ludźmi oraz podejmowania samodzielnych, twórczych, edukacyjnych działań. Telewizja powinna być stosowana z umiarem, aby dziecko nie uzależniło się od bajek.

Jeżeli już o bajkach mowa – dochodzimy do kwestii, co puszczać naszej pociesze. Podstawowym kryterium powinien być walor edukacyjny. Nasz wzrok w pierwszej kolejności musi kierować się na bajki o dużej wartości merytorycznej i moralizatorskiej. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której puszczamy dziecku kreskówkę, o której nie mamy pojęcia. To nieodpowiedzialne i ryzykowne. Jeżeli nie wiemy co ogląda nasza pociecha, może dojść do takiej sytuacji, w której bajka jest zbyt trudna, a problemy z interpretacją objawiają się potem w życiu codziennym. Źle zrozumiane wzorce mogą być przenoszone przez dziecko na grunt zwykłego dnia. Dostaniemy wówczas dodatkową pracę – wytłumaczenie naszemu synowi czy córce dlaczego robi źle i o co właściwie chodziło w oglądanym przez niego czy nią programie. Powtarzając za znanym przysłowiem – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Należy pamiętać, że dziecku zależy głównie na dobrej zabawie – wobec tego musimy dobrać program w taki sposób, aby pod przykrywką fajnego spektaklu przemycić naszemu skarbowi odpowiednie wartości. Popadanie w skrajność, czyli maksymalizowanie treści przy minimalizowaniu zabawy, nie byłoby odpowiednie.

Aby ułatwić sobie wybór kreskówki spełniającej oba przedstawione wyżej kryteria, koniecznie zapoznajcie się z poniższą listą 5 świetnych bajek w języku polskim, które są zarówno mądre, jak i ciekawe.

1. Psi patrol
Bohaterskie psy ruszające na pomoc potrzebującym wraz z chłopcem Ryderem zawładnęły sercami dzieci na całym świecie. Ten serial animowany mówi o tym, że warto pomagać innym i stawiać czoło zagrożeniom. Dziecko z pewnością pokocha Marshalla czy Rubble’a i nie zdziw się, jeżeli na urodziny zażyczy sobie maskotkę któregoś z nich. Tę bajkę znajdziesz na kanale Nickelodeon, Nickelodeon HD, Nick Jr. i Puls 2.

2. Klinika dla pluszaków
Dottie McStuffins prowadzi klinikę dla zabawek. Uczy dzieci, że warto szanować wszystkich – również swoje pluszaki – oraz pomagać innym w razie potrzeby. Twoja pociecha z pewnością polubi Owieczkę Besię czy Bałwanka Mrozka. Nawet dorosły nie będzie umiał się im oprzeć. Przygody Dottie obejrzysz na Disney Junior oraz Puls 2.

3. Dora poznaje świat
Przemiła, mała podróżniczka w każdym odcinku wyrusza na wyprawę. Przy jej okazji pomaga napotkanym zwierzętom i osobom, a na dodatek mówi po angielsku i uczy Twoje dziecko. Dorę, Butka, Plecak, Mapę i Rabusia odnajdziesz na Nickelodeon, Nickelodeon HD, Nick Jr., VH1 Polska, TVP1, TVP ABC i Puls 2.

4. Dalej, Diego!
Spin-off Dory, który równie świetnie jak ona moralizuje dzieci – opowiada o przygodach Diego i jego siostry. Oboje pomagają zwierzętom zazwyczaj w lasach deszczowych. Dzieci mają szansę poznać różne gatunki oraz pouczyć się angielskiego. Przygód chłopca najlepiej poszukać na stronie internetowej Nick Jr.

5. Reksio
Tak, ten Reksio – znany Ci świetnie z dzieciństwa kundelek w ciapki! Nie można pominąć go w zestawieniu bajek dla dzieci. Każdy pokocha przesympatycznego psiaka, który pomaga słabszym, rozwiązuje spory i jest przyjaźnie nastawiony do świata. Twoje dziecko musi poznać Reksia! Legendę polskiej kreskówki obejrzysz na TVP, TVP Polonia, TVP1, TVP2, TVP Historia, TVP ABC, MiniMini+, TVS, Puls 2 oraz Metro TV.

Wyżej wymienione bajki dla dzieci po polsku na pewno spełnią Twoje wymagania merytoryczne, a przy okazji zaspokoją dziecko pod względem rozrywkowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here