Zabawki do kąpieli to frajda dla dzieci

Kąpiel dziecka to nie lada wyzwanie.
Kiedy maluch jest noworodkiem, należy być niezwykle delikatnym i ostrożnym. Trzeba trzymać dziecko bardzo pewnie i stabilnie, tak, aby nie wyślizgnęło nam się z ręki i nie stała mu się krzywda. Taki maluch przecież zupełnie nie panuje nad swoim ciałkiem i jest w 100% zależny od uważności swojego opiekuna. W sprzedaży są nawet dostępne specjalne leżaczki, które można wykorzystać w czasie kąpieli noworodka i ułatwić sobie całą czynność. Wykorzystując leżaczek, oczywiście nadal musimy być niezwykle uważni, jednak mamy wtedy już większą swobodę ruchów. Pamiętajmy jednak by nigdy nie spuszczać malucha z oczu, nawet na moment.
Czas płynie, dziecko rośnie. Rytuał kąpieli staje się z jednej strony łatwiejszy, bo maluch już jest bardziej stabilny. Potrafi samodzielnie usiąść, kontroluje już swoje ruchy. Z drugiej strony jednak starsze dziecko jest coraz ciekawsze świata. Ciągle coś go fascynuje. Widzi w kąpieli butelki z płynem i cieszy się na ich widok, jakby to była ogromna atrakcja. Uwielbia bawić się wszystkim, co napotka na swojej drodze.
Kiedy takie zachowanie pojawi się u naszego dziecka to znak, że możemy już pomyśleć o sprawieniu mu jakichś ciekawych zabawek do wanny. Zabawki do kąpieli dla dzieci to ogromne szaleństwo możliwości.
Możemy wybrać zwykłe — niezwykłe gumowe kaczuszki lub inne zwierzaczki. Dzieci uwielbiają się nimi bawić. Zabawki te położone do wanienki unoszą się na powierzchni wody i już sam ten fakt potrafi sprawić maluchowi niezwykłą frajdę. Możemy pokazać dziecku jak zwierzak pływa, jak zanurza się pod wodę i jak puszczony nagle z pluskiem wyskakuje na powierzchnię. Możliwości zabawy jest bardzo dużo.
Tak samo dużo, jak wyboru innych propozycji zabawek do kąpieli.
W ofercie sklepów z produktami dla dzieci znajdziemy na przykład świetne, kolorowe fontanny. To atrakcyjny produkt, który położony na powierzchni w czasie kąpieli dziecka, wykorzystując wodę z wanny, pompuje ją i tworzy efektowną fontannę. Chyba nie ma dziecka, którego taka zabawa by nie zachwyciła.
Niesamowitą frajdę sprawią też przeróżne łódki, w których dziecko może zabrać na wodną wyprawę swoją ulubioną małą lalkę lub figurkę. Można też wybrać łódkę nakręcaną, która sama będzie pływała po powierzchni.
Bardzo fajnym pomysłem na urozmaicenie kąpieli dziecku są specjalne zestawy zabawek, w których można znaleźć ciekawe detale. Takie wielofunkcyjne zabawki mają w sobie od razu elementy do różnego rodzaju zabawy. Mogą zawierać nakładki tworzące fontannę, mogą umożliwiać robienie wodnej karuzeli, może być możliwość przelewania wody labiryntem rurek — dziecko wlewa wodę z jednej strony zabawki, a ona wypływa z innej strony w formie prysznica lub fontanny. W takich zestawach świetnym dodatkiem są też przeróżne pojemniczki, w które można nabierać wodę, przelewać ją z jednego do drugiego, sitka z małymi dziurkami, z których po nabraniu wody wypływa ona efektownymi kropelkami.
Bardzo wygodne są zabawki do kąpieli, które można przymocować do wanny za pomocą przyssawek gumowych. Dzięki temu, że takie mocowanie jest tymczasowe, nie niszczymy powierzchni wanny, a jednak dziecko ma wygodny dostęp do zabawki i nieograniczoną frajdę.
Po skończonej kąpieli zabawkę po prostu odczepiamy i odkładamy do wyschnięcia.
Zabawki do kąpieli na pewno sprawią, że dziecko bardzo chętnie będzie reagowało na propozycję wejścia do wanny. Jeśli były kiedyś problemy z zagonieniem malucha do rozpoczęcia wieczornych rytuałów higienicznych — możemy być pewni, że staną się one historią. Jest jednak pewne ryzyko, że pojawi się problem odwrotny. Dziecko zachwycone czasem spędzonym w wannie na zabawie ulubionymi zabawkami może nie chcieć zakończyć kąpieli. Warto wziąć pod uwagę taki scenariusz i wcześniej zaplanować czas kąpieli i taktykę na wyciszenie zabawy.
Aby dziecko przygotować do tego, że zaraz będzie wychodzić z wanny, można na przykład stopniowo wyjmować zabawki, wycierać je i mówić dziecku, że odkładamy je do wyschnięcia, żeby były gotowe do użycia kolejnego dnia. W ten sposób powoli dziecko wycisza się i przygotowuje do zakończenia zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here