Dlaczego warto kupować drewniane zabawki?

Zabawki drewniane od kilku lat wracają do łask. Coraz więcej dorosłych przekonuje się, że mają one więcej atutów niż ich odpowiedniki, wykonane z tworzyw sztucznych, często zawierających różne toksyczne elementy. W wielu przypadkach są to plastikowe produkty tworzone w Chinach, nieposiadające odpowiednich atestów i wymogów Unii Europejskiej, na dodatek mogące szkodzić zdrowiu z uwagi na skład i sposób wykonania. Oczywiście istnieją także plastikowe zabawki dobrej jakości, jednak mimo wszystko materiał, z którego powstały, nie jest naturalny ani ekologiczny. Do tego estetyka wyglądu bywa różna – często są to gadżety jaskrawe, błyszczące, świecące, migające, a do tego grające. Z pewnością przyciągają uwagę, ale jednocześnie ilość bodźców jest tak duża, że dziecko łatwo się rozprasza. Ponadto często wątpliwy bywa ich walor edukacyjny. Z tego powodu zabawki drewniane, którymi dziesiątki lat temu tak chętnie bawili się nasi rodzice i dziadkowie, znów stają się modne. Wzrasta świadomość społeczna i część dorosłych wychodzi z założenia, że lepiej kupić dzieciom coś rozwijającego, a do tego wyprodukowanego ze stuprocentowo ekologicznych materiałów.

Jakie zalety mają zabawki drewniane? Poza kwestiami związanymi z brakiem szkodliwych składników, trzeba podkreślić sposób wykonania i właściwości materiału. Drewno jest mocne, a przez to trwałe. Zabawki drewniane są więc solidnym gadżetem, który nie ulegnie połamaniom, pęknięciom, zarysowaniom, jak ma to często miejsce w przypadku produktów z plastiku. Dzięki temu jest to również ekonomiczna opcja – nabyte raz, mogą służyć przez bardzo długo okres, przechodząc nie tylko na młodsze rodzeństwo, ale nawet na dalsze pokolenia. Ponadto są minimalistyczne – nie ma tu nadmiaru gotowych możliwości, zatem maluch musi sam kreatywnie podejść do zabawy. W ten sposób rozwija pomysłowość i wyobraźnię. Kształtuje tym samym swoją osobowość, charakter, zaradność, umiejętność rozwiązywania problemów. Dochodzi tu także do rozwoju motoryki i zdolności manualnych. Zabawki z tworzyw sztucznych często same wykonują wiele rzeczy – mówią, śpiewają, jeżdżą, kręcą się, więc dziecko nie musi wkładać wysiłku w ich użytkowanie, a przez to ma mniejsze szanse na rozwinięcie wielu umiejętności i cech. Zabawki drewniane nie narzucają sposobu ich wykorzystania, zatem dają większe pole do popisu maluchowi.

Zabawki drewniane wbrew pozorom nie są jednak nudne. Wręcz przeciwnie – można bawić się nimi przez długie godziny, odkrywając coraz to nowsze możliwości i wpadając na kolejne pomysły związane z ich użytkowaniem. Drewno prezentuje się znakomicie, jest miłe dla oka, nie zawiera chemii. Podobnie jest z farbą, która użyta jest do pomalowania. Zabawki drewniane pokryte są więc ekologicznym barwnikiem, który nie szkodzi zdrowiu, nawet gdy dziecko włoży element do buzi. Ponadto ilość tego typu produktów staje się coraz większa. Duży wybór rodzajów, form, kształtów, kolorów z pewnością zadowoli zainteresowanych, których przybywa z roku na rok.

Które zabawki drewniane są obecnie najchętniej kupowane? Na pewno na pierwszym miejscu trzeba wymienić klocki, czyli jedne z najbardziej rozwijających produktów. Klocki z drewna służą do tworzenia budowli, ale często posiadają także litery umieszczone na swoich ścianach. Dzięki temu dziecko może uczyć się czytać i układać pierwsze, proste wyrazy. Poza tym klocki rozwijają myślenie, planowanie, analizowanie, wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, zdolności manualne i wiele innych umiejętności.

Kolejne, bardzo popularne zabawki drewniane to wszelkie pojazdy. Można tu wymienić samochodziki i autka, ale również jeździki. Chętnie wybierane są także koniki na biegunach dla najmłodszych maluchów. Dziewczynkom z pewnością spodobają się drewniane domki dla lalek z pełnym wyposażenie, także z ekologicznego materiału. Świetnie sprawdzają się przy tzw. zabawach scenariuszowych, bardzo kształtujących wyobraźnię i umiejętności społeczne. Domek taki stanowi także niewątpliwą ozdobę każdego pokoju dziecięcego z uwagi na piękne wykonanie. Na pewno zabawki drewniane służą również edukacji. Wśród tego typu produktów znajduje się wiele układanek, gier i puzzli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here