Dziecko

Każdy z rodziców, jak dowiaduje się, że w przeciągu dziewięciu miesięcy zostanie rodzicem przechodzi wewnętrzną burzę mentalną rozpoczynającą się od radości, po niepewność i strach.
Rozpoczyna się nowy etap życia i pojawiają się nowe problemy i dylematy. Pierwszym takim ważnym problemem, jaki się pojawia jest wybór dobrego lekarza prowadzącego ciąże. Niektóre kobiety mają już upatrzonego ginekologa do którego chodzą przez lata, więc ten dylemat ich nie dotyczy. Jest jednak grono Pań, które szukają takiego lekarza, który spełni ich wymagania, postawione na okres ciąży dość wysoko,bo przecież to On będzie miał pieczę nad ich nie narodzonym jeszcze maleństwem przez czterdzieści tygodni. Kierują się podczas wyboru tego najlepszego przeglądając internet i szukając opinii, polegają też na zdaniu znajomych, koleżanek czy też rodziny. Jak już został znaleziony specjalista to rodzice czują, że ogromny ciężar spadł im z ramion, ale są nie świadomi, że to jest dopiero początek góry lodowej i że to był mały problem, o czym przekonają się w ciągu najbliższych miesięcy.
W ciągu kolejnych upływających tygodni przychodzi strach o zdrowie maleństwa, czy wszystko jest ok i czy rozwija się prawidłowo.
Później wyczekiwany przez każdego rodzica, kiedy na wizycie dowiadują się jakiej płci jest ich dziecko, czy jest to chłopiec czy może dziewczynka. I teraz trzeba wybrać imię, co jest nie lada wyzwaniem, ponieważ małżonkowie muszą mieć takie samo zdanie, a z tym bywa różnie, co często prowadzi do konfliktów. Jakie imię dla chłopca, a jakie dla dziewczynki??? Wiele par szuka informacji w internecie, gdzie na podstawie danych statystycznych mamy informację jakie imiona są najczęściej wybierane, niektórzy opierają swoje opinię na znaczeniu imienia bądź na radach znajomych, rodziny, przyjaciół. Przyznam, że jest to ciążki wybór, bo przecież imię będzie towarzyszyło naszemu dziecku przez całe życie więc nie chcemy popełnić błędu. Czasami imię nie jest wybrane aż do samego porodu, a ostateczną decyzję podejmujemy w momencie, kiedy trzeba zarejestrować dziecko w urzędzie.
Gdy sprawa z wyborem imienia, zostaje że tak powiem załatwiona pojawiają się na drodze kolejne wyboje wybór szkoły rodzenia, szpitala w którym planuje młoda mama urodzić, czy udekorowanie pokoju i zakup wyprawki dla maleństwa. Na własnym przykładzie mogę powiedzieć, że często kierujemy się instynktem a nie zdrowym rozsądkiem i kupujemy aż za dużo rzeczy, które notabene i tak się nie przydadzą. Jeżeli chodzi o wyprawkę nie ma co szaleć z ilością ubranek, bo maleństwo w tym okresie bardzo szybko rośnie wiec nie ma potrzeby zapełniać jego szafy po brzegi, natomiast jeżeli sprawa się tyczy sprzętu lepiej poczekać na moment, kiedy rzeczywiście się coś przyda i wtedy kupić.
Podejrzewam, że wystrój i dekorowanie pokoju dla dziecka ojcowie zostawia wolną rękę małżonką, bo i tak dobrze wiedzą, że zdanie mam jest najważniejsze i zawsze będzie tak jak one chcą.
I nadszedł ten moment, gdy dziecko przychodzi na świat. Rodzice w euforii zapominają o wszystkim i poświęcają się opiece nad maleństwem. I tu świat odwraca się im do góry nogami. Oczywiście narodziny to cudowny moment jednak nie ukrywajmy, że również zmienia nasze życie, rozpoczyna się okres nieprzespanych nocy, czas gdy trzeba zrezygnować z zabaw, czas ząbkowania i czas chorób u dziecka. Jest ono od nas zależne i polega tylko na nas dlatego trzeba czasami coś poświęcić, żeby mu pomóc lub sprawić radość.
Dziecko dorasta, lecz wraz z jego rozwojem problemy wcale się nie zmniejszają, jest wręcz odwrotnie jak to doskonale mówi przysłowie :”Małe dzieci mały problem, duże dzieci, duży problem”.
Szukanie żłobka, przedszkola, szkoły, fazy buntu, chodzenie na wywiadówki, pierwsza bojka, czy pierwszy zawód miłosny dziecka to są wszystko problemy, które są wpisane w rodzicielstwo. Nie ma dzieci i rodziców, które nie przechodziły przez te problemy, każdy je ma tylko nie każdy o nich mówi, co uważam jest błędem. Najważniejsze to mieć świadomość, że one są i nas czekają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here