Czy zabawki dla dzieci powinny być różne w każdym wieku?

Każdy z nas pamięta jakąś swoją ulubioną zabawkę z dzieciństwa. Teraz mając już dzieci, zastanawiamy się, czy zabawki bardzo powinny się różnić w zależności od wieku? Czy każde dziecko powinno mieć inne zabawki, bawić się czymś innym? Czy konieczna jest wymiana zabawek co rok? Czy co kilka miesięcy? Zabawki są nieodłącznym elementem z życiu dzieci. Zaczyna się od pierwszych pluszaków, a kończy na rzeczach, o których istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia. Więc jak to jest z tymi zabawkami? Jak dobrać je do wieku, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, a jednocześnie mogło się rozwijać? Na rynku znajdują się przecież miliony różnych zabawek, różni producenci i ceny. Jak w tym wszystkim nie zwariować? Każda mama chce przecież jak najlepiej dla swojego dziecka.

Zacznijmy od początku, czyli zabawki dla niemowląt. Te muszą być jak najbardziej bezpieczne dla dziecka. Dla najmłodszych opcją idealną jest szumiący miś, czy karuzela do łóżeczka. Trochę starsze dziecko zainteresuje się matą edukacyjną. Maluch w wielu kilku miesięcy chwyta różne rzeczy i je poznaje. Chce poznać ich strukturę, dotykając je, interesują go różne dźwięki, jak i smak zabawek, które wkłada sobie do ust. Ważne w tym wieku jest to, aby były one do tego wszystkiego dostosowane. Dziecko bardzo łatwo może zrobić sobie krzywdę nieodpowiednią zabawką. Wszelkiego rodzaju gryzaki i grzechotki są odpowiednie, ponieważ rozwijają motorykę dziecka. Nie wolno dawać w tym wieku zabawek, które składają się z malutkich elementów, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia. Gdy dziecko samo siedzi, a nawet próbuje wstawać idealne są dla niego zabawki interaktywne. Sprawiają one, że dziecko się lepiej rozwija. Dobrą opcją są też stoliki lub pchacze, dzięki którym malec szybciej nauczy się chodzić. Kilkumiesięczne dziecko turla i rzuca zabawki, sprawdzając co się z nimi stanie, dlatego dobrym pomysłem są piłki.

Starsze dzieci powyżej roku, też mogą bawić się zabawkami dla młodszych dzieci, jednak najczęściej przestają one się nimi interesować. Gryzaki odchodzą w niepamięć na rzecz grających i hałasujących zabawek. Dobrze sprawdzą się tutaj takie, które naśladują dźwięki różnych zwierząt czy czynności. Efekty świetlne są dodatkowym atutem. Idealne zabawki dla 3 latka to te, które jednocześnie bawią i uczą. Przykładem mogą być puzzle czy proste układanki.

Starsze dzieci są bardziej wymagające od tych młodszych. Mają swoje ulubione bajki i bohaterów, i najczęściej chcą się bawić zabawkami z takimi motywami. Dobrym pomysłem dla takich dzieci, są gry planszowe, które mogą zaangażować do zabawy całą rodzinę. Uczą one koncentracji, ale także przegrywania, co jest bardzo ważne w tym wieku. Lalki czy samochody są dobrą opcją w zależności od zainteresowań. Dobrą opcją są różnego rodzaju zestawy, na przykład lekarski, czy mechaniczny. Dzieci mogą odgrywać starszych poprzez zabawę. Fajnym pomysłem są też różne zestawy kreatywne, zrób to sam. Można z lekką pomocą dorosłych zrobić kryształy czy wulkan. Powoli przygotowuje to lekcji fizyki i pokazuje dzieciom, jak działa nauka. Dla dzieci, które lubią bawić się w takie rzeczy, dobrą opcją są różne zestawy do składania. Modele samolotów, statków czy samochodów, dostępne są już od różnego poziomu zaawansowania. Uczą one dzieci przede wszystkim cierpliwości i zaangażowania.

Często dobrymi zabawkami dla dzieci w różnym wieku są rzeczy które mamy w domu, pod ręką. Dziecko, które ma kilkanaście miesięcy, z chęcią będzie bawić się garnkiem i łyżkami. Należy jednak na takie dziecko zwracać szczególną uwagę, aby nie zrobiło sobie krzywdy. Dla starszych dzieci, dobrą opcją jest wspólne wykonanie masy solnej, figurek, a potem upieczenie ich przez rodzica. Następnie można wspólnie je pomalować farbami. Właśnie farby, też są bardzo dobrą zabawką dla dzieci w różnym wieku. Na rynku możemy spotkać już takie, którymi mogą bawić się całkiem małe dzieci. Nie są one toksyczne, i nic się nie stanie, gdy dziecko zacznie próbować jak smakują.

Wybór zabawek jest różny w zależności od wieku, ale najważniejsze jest to aby obserwować dziecko. Każdy rozwija się inaczej i nie zawsze zabawka odpowiednia dla równolatka, będzie dobra dla waszego dziecka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRowerki dla dzieci
Następny artykułDziecko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here