Nie tak słodko, jak myślisz.

Zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym i jesteś w tym momencie najszczęśliwszą kobietą. Tak długo starałaś się z partnerem o dziecko, że myślałaś, iż już się nie uda. Wizja małżeństwa bez dziecka wydawało ci się ponura. Zresztą od zawsze lubiłaś dzieci, umiesz je zaciekawić, a zabawa z nimi jest dla ciebie miłym relaksem. Teraz kiedy się wam udało, wszystko się ułoży.
Ciąża jest specyficznym czasem, który nie zawsze można zaliczyć do tych najlepszych chwil w życiu. Choć czekałaś na nią, nie oznacza, że będzie łatwo. Oczywiście pierwsze tygodnie ciąży zazwyczaj przemijają bezgłośnie i bezobjawowo. Nie ma jakiś typowych objawów. Choć niektóre kobiety uskarżają się na chroniczne zmęczenie, bóle w podbrzuszu. Ponadto czasem kobiety dowiadują się, że są w ciąży dość późno. Oczywiście te z pań, które planują ciąże, nie przeoczą tego momentu. Testy ciążowe nawet kilka razy na dzień są u nich powszechnością, także wtedy rzeczywiście ciężko o niezauważenie, że się jest w ciąży. No ale to tylko test nam o tym mówi.
Czasem bywa tak, że w pierwszych tygodniach pojawia się lekkie krwawienie, które wynika z zagnieżdżania się zarodka. I kobiety, które nie planują ciąży mogą pomylić to z okresem, choć miesiączka menstruacyjna jest o wiele obfitsza. Jednakże wiadomo, że wiele kobiet cierpi na różne patologie związane z zanikiem miesiączki lub właśnie niewielkimi krwawieniami, które nie wykazują żadnej regularności.
W momencie pozytywnego testu ciążowego, kusi nas, by jak najszybciej udać się do lekarza i potwierdzić, że to prawidłowa ciąża i że wszystko jest w porządku. Tu, akurat nie radzę, by do lekarza wybierać się już około 4 tygodnia ciąży. Niestety nawet na najlepszym sprzęcie do usg lekarzowi może być ciężko cokolwiek stwierdzić. Najlepszym czasem jest 6-7 tydzień. Możemy mieć wtedy już prawie pewność, że podczas wizyty usłyszymy bicie serca naszego maluszka. To jest jeden z najpiękniejszych momentów ciąży. Warto także przemyśleć kwestię wyboru lekarza, który będzie prowadził ciąże. Myślę, iż jest to ważna decyzja. W końcu w ciąży chodzimy bardzo często do lekarza, przynajmniej raz na miesiąc, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Wybór ginekologa nie powinien być podyktowany zrządzeniem losu. Powinna to być osoba, której będziemy w stanie zaufać, czuć się w miarę swobodnie i nie będziemy miały żadnych obiekcji do kompetencji tej osoby. Nie ma nic gorszego niż częste wizyty u człowieka, który może wywoływać negatywne emocje.
Prędzej czy później pojawiają się dolegliwości ciążowe. Nudności, wymioty, senność, ociężałość to często chleb powszedni ciężarnej. Pojawiają się w różnym czasie, a niektóre kobiety mogą pochwalić się, że im nigdy nie doskwierały. Jednakże nie ma co się łudzić. Jeśli nie będziesz miała nudności i wymiotów, to przyjdą inne, równie nie przyjemne, tylko że w późniejszym okresie ciąży. Nie chce straszyć, mówię o realiach. Ja przy pierwszej ciąży na początku czułam się rewelacyjnie. Całe szczęście nie dokuczały mi nudności, natomiast od początku doskwierał mi pęcherz. Nie pozwalał mi na spokojny sen, czy zakupy. Musiałam ciągle odwiedzać toaletę i tak do samego porodu. Rosnąca i powiększająca macica skutecznie uciska nasz pęcherz, przez co rzeczywiście częstość wizyt w toalecie może wzrosnąć dwukrotnie, albo i więcej. Niespodzianką (niemiłą) było to, że w drugiej ciąży zaczęłam mieć nudności już w 7 tygodniu ciąży. Naprawdę były tak silne, że nie byłam w stanie normalnie funkcjonować. Musiałam zrezygnować z pracy i pierwsze tygodnie ciąży z drugim dzieckiem nie wspominam dobrze. Takie objawy, jak wymioty i nudności powinny zniknąć i ustąpić w drugim trymestrze koło 15 tygodnia ciąży. No nie jest łatwo. 2 miesiące wycięte z życia. U mnie rzeczywiście te objawy minęły w 16 tygodniu ciąży, jednakże niektóre z pań borykają się z nimi do porodu. Naprawdę bardzo współczuje.
Ciąża to niewątpliwie cudowny czas. Rozwija się w nas nowe życie i dla mnie to jest rzeczywiście cudem. Nie można jednak zapomnieć, że ciąża bywa ciężka i uporczywa i jej czas jest wielkim sprawdzianem dla kobiety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here