Ciąża pozamaciczna - objawy i przyczyny

Dwie kreski na teście ciążowym to zwykle bardzo ważna i doniosła chwila w życiu rodziny, a na moment ten wyczekują z niecierpliwością stęsknieni potomstwa rodzice. Niestety nie zawsze pozytywny wynik testu jest powodem do hucznego świętowania, bo zdarza się, że radość jest przedwczesna. Dzieje się tak między innymi w przypadku ciąży pozamacicznej. Ale jakie są objawy ciąży pozamacicznej? Czym w ogóle jest taka ciąża i co ją powoduje? Czy po takim doświadczeniu można jeszcze urodzić dziecko?
Tego typu pytania, których lista jest bardzo długa i obszerna, zadają sobie rodzice po otrzymaniu diagnozy ciąży pozamacicznej. Jest to z pewnością bardzo przykre i niezwykle trudne psychologicznie doświadczenie. Ale również – co należy sobie uświadomić – bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Co więcej – zlekceważenie swoistych objawów i niezgłoszenie się do lekarza w stosownym czasie może nawet zagrażać życiu matki.
Ciąża pozamaciczna to inaczej ciąża ektopowa, która w skrócie polega na niewłaściwym zagnieżdżeniu się zarodka. Innymi słowy – zapłodnione jajeczko znajduje się poza macicą, czyli na zewnątrz miejsca, które jest anatomicznie i fizjologicznie przystosowane jako przestrzeń zagnieżdżenia i dalszego rozwoju zarodka. Najczęściej jest to jajowód, czasem jajnik, szyjka macicy albo jama brzuszna. Ta komplikacja spotyka zwykle kobiety pomiędzy dwudziestym piątym a trzydziestym rokiem życia. Jeśli chodzi o etiologię zjawiska, to przyczyn ciąży pozamacicznej może być wiele. Często źródłem są infekcje czy uszkodzenia jajowodów, endometrioza czy przebyta już wcześniej ciąża pozamaciczna. Również stany zapalne czy infekcje bakteryjne pochwy mogą powodować tego rodzaju ciążę. Niestety jedynym wyjściem z tej patologicznej sytuacji jest przerwanie ciąży. To wręcz konieczność, dlatego niezbędna jest natychmiastowa opieka lekarska i bezzwłoczne wykonanie stosownego zabiegu. Zlekceważone objawy ciąży pozamacicznej i niewykrycie jej odpowiednio wcześniej sprawia, że zarodek nieustannie rośnie, a tym samym zajmuje coraz więcej miejsca, co w efekcie może doprowadzić do pęknięcia macicy lub jajowodu. Taka komplikacja z kolei powoduje silne krwawienie wewnętrzne w jamie brzusznej, co może być przyczyną śmierci. Wykryta odpowiednio wcześnie może być niekiedy leczona farmakologicznie bez konieczności interwencji chirurgicznej.
Zanim jednak znajdziesz się w szpitalu, musisz wiedzieć że masz do czynienia z ciążą ektopową, a to nie zawsze jest od razu pewne i oczywiste.
Najbardziej zwodnicze jest to, że w pierwszym okresie objawy ciąży pozamacicznej nie powodują niepokoju, ponieważ nie sposób ich odróżnić od symptomów zdrowej ciąży przebiegającej fizjologicznie. Brak wystąpienia miesiączki w stosownym terminie to jeden z pierwszych znaków przecież tak wyraźnie związanych z poczęciem. Widoczne wyraźnie kreski na teście wywołują radość. Dochodzi do tego zmiana samopoczucia, piersi są powiększone i obrzmiałe. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się niepokojące sygnały – nie sposób przecież zlekceważyć silnego bólu podbrzusza czy krwawienia – zwłaszcza kiedy czekamy na potomstwo. Niekiedy towarzyszą im również zawroty głowy, słaby puls, przyspieszone ciśnienie krwi. Czasem dochodzi do omdlenia czy utraty przytomności. Ciążę pozamaciczną można jednak wykryć także jeszcze przed pojawieniem się objawów – bez większego problemu rozpozna ją lekarz specjalista podczas badania USG. Przy czym często wystąpienie objawów znacznie wyprzedza termin badania w pierwszym trymestrze ciąży, a występujące krwawienie oznacza zwykle, że zarodek już obumiera.
Przebycie ciąży pozamacicznej nie wyklucza późniejszego urodzenia zdrowych dzieci. Pamiętaj jednak o regularnych wizytach u zaufanego ginekologa – to bardzo ważne, by być pod stałą opieką lekarską. Mądry i doświadczony lekarz z pewnością doradzi i wyjaśni co w takiej sytuacji należy robić. Nie lekceważ pierwszych niepokojących symptomów – objawy ciąży pozamacicznej są wyraźne i odczuwalne. Zgłoś się niezwłocznie do lekarza po rozpoznaniu pierwszego alarmującego sygnału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here