nieśmiałość dziecka

14.01 stycznia to dzień osób nieśmiałych. Nieśmiały może być zarówno dorosłym jak i dziecko. Jest to raczej niemiłe uczucie i warto wiedzieć jak pomagać, szczególnie tym najmłodszym, bowiem są oni uzależnieni od nas, dorosłych.

Jak walczyć z nieśmiałością u dzieci?

Nieśmiałość dziecka może mieć wiele przyczyn – od genetyki przez wychowanie. Na to pierwsze wpływu nie mamy, natomiast możemy mieć wpływ na kształtowanie zachowań dziecka. Ważne jest, żeby tłumaczyć dziecku, jak powinno się zachować w różnych sytuacjach. Nie chodzi o sterowanie dzieckiem, jak robotem, który ma wykonywać nasze polecenia. Chodzi o to, żeby dać dziecku POMYSŁ, na zachowanie. Jeżeli dostanie prezent, może się onieśmielić. Zasugeruj dziecku, że w takich sytuacjach, należy podziękować i warto dodać coś od siebie. Na przykład: dziękuję, bardzo mi miło. Dzięki takiemu przygotowaniu merytorycznemu, dziecku będzie łatwiej pokonać nieśmiałość.

Świeć przykładem!

Dzieci patrzą na inne dzieci i je naśladują. Dotyczy to również dorosłych. Powinniśmy być przykładem dla swoich dzieci. Swoim zachowaniem warto pokazywać, jak my pokonujemy nieśmiałość. Niech dziecko wie, że dorośli też czasem mogą się czegoś bać. Pokażmy dziecku, że jesteśmy odważni i nie boimy się kontaktu z innymi osobami. Zagadywanie pani w sklepie czy sąsiadki z piętra pokaże dziecku, że rozmowa z innymi nie musi być straszna.

Zapraszaj gości

Ułatwianie dziecku kontaktu z innymi to kolejna rzecz, którą możemy zrobić dla nieśmiałego dziecka. Gdy mamy gości, nie izolujmy dziecka, zapraszajmy delikatnie do interakcji. Spotkania z rówieśnikami również są dobrą metodą, żeby dziecko się otworzyło na innych. Spotkania poza przedszkolem czy szkołą, również te na noc, mogą być bardzo pomocne. Rozłąka z rodzicem również może dać dziecku okazję do sprawdzenia się w nowych sytuacjach

Trenujcie w domu

Wystąpienia publiczne wiążą się ze stresem. Odczuwamy to zarówno my, jak i dzieci. Warto oswajać z tym dziecko już od najmłodszych lat. Dobrym treningiem jest domowe przedstawienie czy koncert dla rodziców. Dzięki temu maluch przełamie pierwszy stres związany z prezentacją siebie przed innymi osobami.

Warto wiedzieć, że dzieci stają się śmielsze, gdy czują się anonimowo. Może tu pomóc maska, peruka czy pomalowanie buzi. Tego typu detale pomogą pokonać nieśmiałość dziecka.

Niezależnie czy jest to dzień osób nieśmiałych, czy nie, dzieci nieśmiałe są wokół nas. Zwracajmy na nie uwagę, podajmy pomocną dłoń i przygotowujmy je na różne sytuacje, które będą je spotykać w życiu. Dzięki temu będzie im dużo łatwiej iść przez życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here