Przewożenie dzieci w samochodzie

Przewóz dzieci stanowi spore wyzwanie organizacyjne. Maluchy ze względu na swój wzrost i wagę nie mogą korzystać z pasów zamontowanych bezpośrednio w samochodzie. Dlatego też dopuszczono do użytku foteliki samochodowe. Bezpieczeństwo podróżowania z dziećmi jest na tyle ważną kwestią, że zostało uregulowane przepisami prawa. Szczegółowo mówi o nich ustawa: Prawo o ruchu drogowym.

Zasady bezpiecznego podróżowania z dziećmi – najnowsze przepisy

Jeszcze do niedawna dzieci powyżej 12 roku życia mogły być przewożone w samochodzie bez dodatkowych zabezpieczeń. Obecnie prawo przewiduje, że dzieci o wzroście do 150 cm muszą być przewożone w odpowiednio dobranych fotelikach. Duży wybór fotelików znajduje się na Kinderprams.pl. Jednak foteliki posiadają jedno ograniczenie. Maksymalna dopuszczalna waga dziecka nie może przekraczać 36 kg. Stąd ustawodawca przewidział jeden wyjątek. Dzieci o wzroście między 135 cm a 150 cm, których masa ciała przekracza 36 kg, mogą podróżować na tylnym siedzeniu samochodu, zabezpieczone fabrycznymi pasami bezpieczeństwa. Zmianie uległa kwestia przewożenia małych dzieci na przednim fotelu, tyłem do kierunku jazdy. Taka sytuacja jest dopuszczalna pod warunkiem braku lub dezaktywacji poduszki powietrznej po stronie pasażera. Jedyną sytuacją dopuszczającą przewóz dziecka bez konieczności używania fotelika jest stan zdrowia dziecka. Ten fakt musi być jednak poświadczony odpowiednim zaświadczeniem lekarskim.

Dobry fotelik – charakterystyka

Nie ulega wątpliwości, że fotelik dla dziecka jest dość sporym wydatkiem. Rodzice chcąc zaoszczędzić nieco pieniędzy, decydują się na kupno używanego fotelika. Niestety jest to kardynalny błąd. Nie zaleca się, aby dziecko jeździło w foteliku po innym dziecku z wielu różnych względów. Największym jednak problemem jest to, że nigdy nie ma pewności, czy ten fotelik nie brał udziału w wypadku. Dlatego, zamiast oszczędzać należy raczej zainwestować w bezpieczeństwo swojej pociechy. Kwestią najbardziej podstawową są zapięcia typu Isofix. Testy bezpieczeństwa wskazują na to, że są lepszym gwarantem bezpieczeństwa niż klasycznie zapinane na pasy. Ciekawym rozwiązaniem jest również fotelik obrotowy. Daje on możliwość obracania fotelika nawet o 360 stopni. Dzięki temu można swobodnie ulokować dziecko w foteliku, obracając fotelik o 90 stopni w kierunku drzwi samochodu. Dobry fotelik musi być stabilny. Warto wybierać foteliki z regulowanym oparciem, który będzie zapobiegał uciekaniu głowy dziecka do przodu. Najbardziej popularna jest 5-stopniowa regulacja oparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here