Nosidełka dla niemowląt budzą mnóstwo kontrowersji pośród rodziców, jak również specjalistów. Nosidło to funkcjonalne oraz praktyczne wyjście – pozwoli na wygodne dłuższe wędrówki, szczególnie w miejscach, gdzie ciężko poruszać się z wózkiem. Zapewnia także rodzicowi wolne ręce, co jest dużym udogodnieniem. Sprawdzi się zarówno na wycieczkach, jak również na co dzień – podczas spaceru oraz w domu. Zapewnia także ogromne uczucie bliskości oraz bezpieczeństwa, co dla rosnącego małego oraz rodzica jest dużą zaletą. I przy tym wszystkim jest natychmiastowe oraz łatwe w wykorzystaniu, i w zależności od własnych potrzeb na ogół możemy w nim nosić małego i z przodu, i na plecach.
Nosidełko dla niemowlaka – jakie jest bezpieczne dla dziecka?
Nosidełka dla niemowląt budzą mnóstwo emocji – jedni są ich fanami, pozostali przeciwnikami. Ci ostatni usprawiedliwiają własny sprzeciw tym, iż przez nosidło dla niemowlaka, nieodpowiednio rozwijają się biodra oraz stawy dziecka. Należy jednakże pamiętać, iż nosidła miękkie oraz praktyczne są dedykowane dla starszych dzieci – takich, jakie już samodzielnie mogą siedzieć.
Nim kupisz nosidełko dla niemowlaka, sprawdź, czy dziecko może siedząc w nim łatwo zginać kręgosłup, gdyż mały nie może być w żaden sposób ograniczony ruchowo (to źle oddziałuje na rozwój kręgosłupa oraz bioder). Równocześnie nosidło musi zapewniać dziecku stabilizację – dziecko nie może wyginać się na boki, musi być cały czas w pozycji pionowej, proporcjonalnej do noszącego go dorosłego.
Jak nosić dziecko w nosidełku dla niemowlaka?
Z ortopedycznego punktu widzenia, dziecko do blisko 7. miesiąca życia należy w takim nosidełku nosić z przodu ( oraz przodem do siebie), gdyż wówczas widać ułożenie dziecka, natomiast rodzic może kontrolować np. główkę dziecka, jaka nie zawsze jeszcze jest na tyle silna oraz stała aby mały trzymał ją w pionie.
Od kiedy nosidełko dla dziecka?
Przy decyzji o zakupie nosidełka należałoby wziąć pod uwagę zasadę, jaką kierują się fizjoterapeuci dziecięcy, biegli w temacie noszenia i eksperci noszenia dzieci. Istotne jest mianowicie to, iż nosidełka dedykowane są dla dzieci, jakie mogą siadać samodzielnie, i tym samym są zdolne do utrzymania w nosidle pozycji siedzącej. Dla młodszych niemowląt zalecane są przede wszystkim chusty tkane (wiązane czy kółkowe). Dobrze zawiązane, zapewniają bezpieczne noszenie dzieci już od wczesnych dni życia.
Nosidło – jak dobrać najlepsze?
Nosidła można stosować wcześniej, lecz należy zachować ostrożność. Przede wszystkim robić to rzadko oraz jedynie wówczas, kiedy jest to zupełnie potrzebne. Nosidło winno jednakże być dopasowane do rozmiaru dziecka oraz jego anatomii. Duże znaczenie ma również budowa ciała mamy. To, iż znajomej niezwykle odpowiada konkretne nosidełko wcale nie znaczy, iż na inną kobietę także będzie pasowało. Dobre nosidło dla dziecka, przede wszystkim winno mieć miękki panel, więc tenże materiał, jaki będzie otaczał plecy dziecka, gdy będzie ono utulone do rodzica. Tenże materiał winien być także szeroki, więc winien podpierać udo właściwie na całej jego długości. Tenże materiał przeważnie jest zrobiony z dwóch warstw delikatnego materiału, chusty lub bawełny, czasami także siateczki oraz nie winien mieć między owymi dwoma warstwami niepotrzebnych wypełnień, usztywnień, jakie teoretycznie będą dawały dziecku podparcie, lecz z innej strony będą wymuszały być może niewygodną pozycję dla kręgosłupa dziecka.
Typy nosideł
Nosidła miękkie dzięki dużemu panelowi oraz elastycznemu materiałowi na pleckach gwarantują odpowiednią, komfortową pozycję dziecka (fizjologiczna „żabka”), nie wymuszają przeprostów niedojrzałego kręgosłupa. Zwykle można w nich nosić dziecko z przodu czy z tyłu (zawsze jednakże brzuszkiem do rodzica). Są łatwe w oczyszczaniu (nadają się do czyszczenia w pralce), i również – są lekkie oraz nie zajmują dużo miejsca (starczy je zwinąć oraz wrzucić do torebki lub plecaka). Dostępne w rozmaitych rozmiarach, mogą także często być szyte na zamówienie oraz dopasowane do osobistych potrzeb. Zwykle mają kapturki, równoważące główkę dziecka podczas snu, zabezpieczające także od słońca lub wiatru. Gdyż dziecko w nosidle miękkim przylega do ciała rodzica, latem kłopotem może być pocenie się.