Rysunki dla dzieci przedszkolnych

Dzieci są wymagającą częścią populacji. Bardzo szybko im się nudzi jedno działanie i po kilku minutach chcą rozpocząć coś nowego. W przeciwnym wypadku dzieci czują się zmęczone, senne, marudne i głośno wyrażają swoje niezadowolenie. Dzieci najmniej męczą się podczas zajęć ruchowych. Praktycznie cały czas pragną być w ruchu. Lecz zajęcia takie, jak słuchanie czytanej przez rodzica, czy nauczyciela książeczki potrafią je zmusić do słuchania tylko przez siedem minut. Po tych minutach dziecko jest zmęczone, rozkojarzone i mniej skoncentrowane. I nie skupia myśli na czytanym tekście.
Dzieci są też chłonne wiedzy. I natychmiast przyswajają sobie zarówno to co jest dobre, jak i to, co jest złe. Małe dziecko stanowi czystą kartę, która jest zapisywana przez rodziców, rodzeństwo, dziadków i najbliższe otoczenie dziecka. Jest nim też nauczyciel w przedszkolu i grupa koleżeńska z przedszkolna i z podwórka.
Dziecko rozwija się nieustannie od pierwszych dni swojego życia. Rozwija się nie tylko fizycznie, ale także umysłowo. Z każdym miesiącem przyswaja sobie nową wiedzę i zdobywa nowe umiejętności. W zdobywaniu wiedzy i umiejętności pomaga mu środowisko, jak i różne przedmioty. Jak książeczki, czy rysunki dla dzieci.
Każde dziecko uwielbia kolorować, rysować, malować, lepić. I dlatego bardzo ważne jest to, aby miało ku temu możliwość. Rysowanie rozwija wyobraźnię dziecka. Jest także możliwością odreagowania stresu, czy zdenerwowania. Dziecko na kartkę z bloku przenosi swoje emocje i swoje myśli. Dlatego podczas badań psychologicznych tak ważne są indywidualne rysunki dziecka. Za pomocą zagospodarowanej przestrzeni na kartce, dobieranych kolorów, wielkości postaci, psycholog jest w stanie bezbłędnie ocenić, czy na przykład dziecko nie cierpi na jakąś fobię. Albo, czy nie jest w depresji. Dziecko cierpiące na fobię, zalęknione, wystraszone, czy apatyczne będzie widziało świat w czarnych barwach. Ewentualnie w barwach bardzo ciemnych. Postaci dominujące będą posiadały wyolbrzymioną wielkość. A podporządkowane osoby znajdą miejsce gdzieś w rogu kartki. I będą niewspółmiernie male, w stosunku do postaci dominującej.
Natomiast, gdy dziecko stanowi centrum zainteresowania w rodzinie, to zawsze narysuje siebie w dużej postaci i na środku kartki. Wiadomo, że żadna skrajność nie jest dobra. I najlepiej by było, gdyby wszystko przedstawione było realnie. Lecz dziecko ma prawo wyrażać swoje uczucia i pokazywać rodzinę, świat i siebie swoimi oczami.
Rysunki dla dzieci zawarte w książeczkach do malowania także mogą wiele powiedzieć o emocjach targających dzieckiem. Co prawda, że dziecko nie ma tam możliwości samodzielnego malowania postaci i ich rozmieszczania na kartce. Ale ma możliwość doboru kolorów, a czasem nawet dorysowania tego, co uważa za stosowne. I na podstawie takiej kolorowanki również można zorientować się, co się dzieje w psychice dziecka.
Na rynku nie brak asortymentu skierowanego do dzieci i mającego za zadanie rozwijać jego wyobraźnię. Przecież to wyobraźnia ludzi dorosłych doprowadza do tego, że powstają różne wynalazki techniczne. Warto więc szlifować ją od dziecka. Ponadto rysunki są swoistą psychoterapią. Pozwalają przelać swoje myśli i odczucia na kartkę papieru. I jednocześnie uwolnić się od złych myśli. I dlatego czasem się zdarza, że na przykład podczas burzy dziecko chce koniecznie rysować. Dlaczego chce to robić ? Wiele dzieci boi się burzy i aby zniwelować strach chce zająć się tym, co lubi robić, czyli rysowaniem. Rysowanie w tym czasie jest dla niego odskocznią od sytuacji, której się boi. Podczas rysowania nie myśli o zagrożeniu. Jest to samodzielnie wypracowana przez dziecko technika obronna.
Wybierając rysunki dla dzieci warto obejrzeć nie tylko okładkę, ale także zawartość. I sprawdzić, czy jest to kolorowanka odpowiednia dla naszego dziecka. Gdyż to co się nadaje dla jednego dziecka, niekoniecznie nadaje się dla innego. Ponieważ obrazki w kolorowance mogą być różne. Jedne miłe, a drugie niekoniecznie. Dla dziecka w wieku od 3 do 6 lat, które nie posiada żadnej fobii będzie wszystko jedno, jakie są obrazki. Lecz dla dziecka zalękniętego takie rysunki będą niewłaściwe. Bo mogą wywoływać niepokój, a nawet lęk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here