Wyprawka dla twojej pociechy

Zobaczyłaś dwie kreski na teście ciążowym i już zastanawiasz się, co kupić swojemu maleństwu. W każdym sklepie kuszą cię piękne dziecięce ubranka, malutkie buciki. Już sama nie wiesz w końcu, co kupić i co będzie najbardziej potrzebne. W sklepach mamy ogromny wybór, często kupujemy za dużo i to w dodatku niepotrzebnych rzeczy. Kiedy zacząć kompletowanie wyprawki i co trzeba oraz warto kupić?
Przede wszystkim zastanów się, czy chcesz, aby wyprawka dla dziecka była dopasowana do płci dziecka. Jeśli tak, musisz poczekać, aż poznasz płeć swojej pociechy, będzie to koło 20 tygodnia ciąży. Ja zaczęłam właśnie w tym terminie kupować rzeczy potrzebne dla mojego dzidziusia. Podzieliłam zakupy na kilka części. Po pierwsze dlatego, iż kupienie całej wyprawki za jednym zamachem było dla mnie czymś nierealnym pod względem logistycznym. Miałam już spory brzuch, a sklepy odwiedzałam w ciągu dnia, kiedy mój mąż był w pracy. Nie chciałam zabierać go, gdyż skończyłoby się to tylko marudzeniem z jego strony, a tak sama spokojnie wybierałam potrzebne rzeczy. Oczywiście zakup większych rzeczy, takich jak wózek, musiał odbyć się razem z mężem, ale wcześniej znalazłam wymarzony na stronie internetowej, także te zakupy były krótkie. Po drugie cała wyprawka jest naprawdę dużym wydatkiem, nie ma co ukrywać. Poszczególne rzeczy może nie kosztują wiele, aczkolwiek wszystko razem może porządnie nadszarpnąć budżet. Także jednego miesiąca kupiłam np. ubranka, natomiast w innym kosmetyki.
Podzieliłam zakupy na następujące kategorie:
1. Kosmetyki – do kąpieli kup delikatny żel lub mydełko, pamiętaj tylko, by nie zawierało żadnych drażniących środków. Czytaj etykiety, to jest podstawą, gdyż czasem niestety producenci próbują wprowadzać nas w błąd i na opakowaniach produktów reklamują go, jako idealny dla niemowlaka, a prawda jest zupełnie inna. Skóra niemowlaka jest niezwykle wrażliwa i musimy ją odpowiednio chronić i myć. Spokojnie w zwykłej drogerii znajdziemy odpowiedni preparat za naprawdę niewielką cenę. Jeśli na skórze dziecka nie pojawiają się podrażnienia oraz wysuszenia, nie musimy ją dodatkowo nawilżać. Zakup jeden środek z apteki do smarowania pupy na odparzenia, choć z tym spokojnie radzi sobie mąka ziemniaczana.
2. Rzeczy do karmienia – do momentu porodu nie wiesz i nie masz pewności, w jaki sposób będziesz karmić dziecko. Warto dlatego zaopatrzyć się w dwie butelki do karmienia, które i tak się przydadzą w przyszłości, jeśli nawet będziemy karmić naturalnie.
3. Ubranka – ja postanowiłam kupić część rzeczy używanych dla mojego dziecka, myślę, że nowe nie zawsze znaczy lepsze. Polecam, aby nie kupować zbyt dużej ilości ubrań, gdyż dziecko naprawdę szybko wyrasta z tych pierwszych rozmiarów. Wystarczy kupić tyle, byśmy mieli spokojnie na zmianę i przebranie niemowlaka, które wymaga tego dość często. To, jakie rzeczy powinnaś kupić, zależy oczywiście od pory roku. W sezonie letnim będziemy potrzebowali po kilka sztuk bodów na krótki rękaw oraz rampersów, cienkie i przewiewne czapeczki, ze dwie sztuki bodów na długi rękaw oraz spodni w razie chłodniejszych dni oraz cieplejszą bluzę lub kurteczkę.
Zimą tych rzeczy będzie na pewno więcej. W tym okresie trzeba ubierać dziecko grubiej, także trzeba pamiętać o pajacach, bluzkach na długi rękaw, kombinezonie, ciepłej czapce, śpiworku i ciepłym kocyku.
4. Dodatkowe akcesoria – smoczek, inhalator, wanienka, opcjonalnie podgrzewacz do mleka, przewijak.
5. Łóżeczko i wyposażenie do niego, fotelik samochodowy, wózek, opcjonalnie leżaczek – bujaczek – są to niewątpliwie rzeczy niezbędne i są w kategorii najdroższych rzeczy. Możemy oczywiście zawsze szukać używanych opcji, pozwoli to nam na obniżeniu wydatków na te akcesoria. Ja jestem właśnie zwolennikiem tego, wolę wydać zaoszczędzone pieniądze na coś zupełnie innego, potrzebnego już w momencie, kiedy twoja pociecha będzie już tobą.
6. Pampersy i chusteczki nawilżane lub ewentualnie suche waciki, które można namaczać w wodzie i tak przemywać pupę niemowlaka. Niestety chusteczki nawilżane często mają dużo środków zapachowych, które mogą podrażniać delikatną pupę niemowlaka.
Wyprawka dla dziecka jest czymś niezwykle ważnym, dlatego warto dobrze zastanowić się, co potrzebujemy, spisać listę i z nią robić zakupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here