atak wyrostka u dzieci
fot. pixabay.com

Dzieci bardzo często chorują na różne choroby. Nie należ lekceważyć symptomów, jakie wykazują i reagować natychmiast, gdy tylko je poznamy. Dziecięce choroby pojawiają się znienacka, zwłaszcza te poważniejsze, którymi nie zarazi się w przedszkolu. Przykładem takiej choroby jest np.: atak wyrostka robaczkowego.

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/objawy-wyrostka-u-dzieci/

Objawy

Atak wyrostka robaczkowego może nastąpić niespodziewanie i zaskoczyć każdego, nawet człowieka dorosłego. Jego objawy to przede wszystkim silne bóle brzucha, jadłowstręt, a nawet wymioty. Dziecko może cierpieć również na mdłości, a gdy coś zje, zwracać pokarm natychmiastowo.

Bóle brzucha zazwyczaj pojawiają się na jego środku, w okolicy pępka, a dalej promieniują na prawą stronę i są najdokuczliwsze przy prawym biodrze. Bólom może towarzyszyć lekka gorączka.

Co robić?

W sytuacji, w której podejrzewacie zapalenie wyrostka robaczkowego u swojego dziecka, od razu udajcie się po pomoc. Czas ma tutaj ogromne znaczenie! Wyrostek robaczkowy może pęknąć, a wówczas sytuacja stanie się jeszcze poważniejsza.

Skonsultujcie się z internistą lub jedźcie na SOR, aby przyjęli waszego maluszka na oddział. Po przyjęciu mały pacjent zostaje skierowany na badanie krwi i moczu oraz ma robione USG, które wykażą stan zdrowia dziecka.

Badania mogą być powtarzane ze względu na problemy z ustaleniem czy to atak wyrostka, czy jednak inne problemy zdrowotne.

Leczenie wyrostka

Niestety na zapalenie wyrostka robaczkowego nie ma innej rady niż zabieg chirurgiczny. Nie ma się czego obawiać, gdyż obecnie usuwa się go laparoskopowo, a więc mało inwazyjnie. Na dodatek jest to organ, który nie ma większego znaczenia w całym organizmie, więc po wycięciu nie dziecko nie będzie odczuwało większych zmian.

Pamiętajmy jednak, że wizyta w szpitalu dla małego dziecka to ogromne przeżycie! Stres, który będzie mu towarzyszył może utrudniać zadanie rodzicom i lekarzom, ale należy dziecko wspierać cały czas i być przy nic.

Po zabiegu wycięcia wyrostka robaczkowego niezbędna jest rekonwalescencja, a więc malec będzie musiał zostać w szpitalu. Jeśli macie możliwość, zostańcie przy nim na czas obserwacji.

Przeczytaj też:http://www.maminek.pl/co-robic-gdy-niemowle-nie-chce-spac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here