szczepionka

Szczepienia ochronne są najlepszy sposobem na zapobieganie wielu chorobom. Wiele szczepień prowadzonych jest w pierwszym roku życia dziecka. Obowiązkowe szczepienia ochronne są bezpłatnie oraz obejmują profilaktyka schorzeń takich jak: gruźlica, błonica, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu b, różyczka czy odra. Jakie są obowiązkowe szczepienia wykonywane w pierwszym roku życia dziecka? Jakie mogą wystąpić powikłania po szczepieniach? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kalendarz-szczepien-w-pierwszym-roku-zycia/ 

Obowiązkowe szczepienia ochronne 

Dziecko w pierwszym roku życia powinna być poddane szeregowi szczepień. Wykonywać je powinno się zgodnie z określonym schematem. Szczepienie przeciwko gruźlicy wykonywane jest w pierwszych dniach życia dziecka kropka sprowadza się ono do podania jednej dawki.

Szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B to szczepienia wykonywane również zaraz po urodzeniu, a kolejne dawki przyjmowane są po jednym miesiącu i po 6 miesiącach. Szczepionka DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi podawana jest w następującym schemacie: 

Pierwsza dawka w 2 miesiącu życia, druga dawka w 3–4 miesiącu życia, a także trzecia dawka w 5–6 miesiącu życia . 

Szczepionka przeciwko rotawirusom podawana jest doustnie i przypadają na nią dwie dawki, które podawane są w odstępie co najmniej czterech tygodni. Szczepienie powinno się rozpocząć po ukończeniu 6 tygodnia życia, a drugą dawkę nie później niż w 24 tygodniu. 

Szczepionkę ochronną przed poliomyelitis zapewnia podanie 3 dawek szczepionki w 3–4 miesiącu życia, 5–6 miesiącu życia oraz 16–18 miesiącu życia. 

Szczepionki na pneumokoki Wykonywane są w trzech dawkach w drugim, 4 oraz 13–15 miesiącu życia. 

Jakie są powikłania po szczepionkach? 

Wykonywanie szczepienia wiąże się z zastąpieniem odczynu poszczepiennego. W miesiącu wykucia może pojawić się zaczerwienienie, bolesność, świąt oraz obrzęk. Ogólne objawy odczynu poszczepiennego dotyczą też podwyższenia temperatury ciała do 38 stopni oraz pogorszenia samopoczucia. Tego typu odczyny poszczepienne pojawiają się na przestrzeni od 2 do 48 godzin oraz utrzymują się przez około 2 – 3 dni. 

Zobacz też: http://www.zrozumdziecko.pl/laktacja-czym-jest-jakie-moga-wystapic-przy-niej-problemy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here