Przebieg ciąży

Kiedy następuje ta magiczna chwila, gdy na teście ciążowym widnieją dwie kreski, wtedy już wiadomo że jesteś w ciąży. Pierwsza reakcja zależy od mnóstwa czynników a przede wszystkim od tego w jakiej sytuacji znajduje się kobieta. Ma męża, partnera, mieszkanie, pracę czy może jest samotna i bezrobotna. W życiu bywa różnie jednak to co jest pewne to że od tej chwili wszystko się zmieni. Świat troszkę wywróci się do góry nogami co oczywiście ma swoje plusy jak i minusy. Pierwsza zmiana nim dziecko się narodzi to sama ciąża i poszczególne tygodnie ciąży.
Pierwszy do czwartego tygodnia ciąży.
Wtedy dochodzi do zapłodnienia. Świetnie jeśli jest to ciąża planowana, gdyż można odpowiednio się przygotować. Podstawa to oczywiście zdrowe odżywianie, unikanie używek, gimnastyka. Ponadto odpowiednia suplementacja oraz zażywanie kwasu foliowego, który jest podstawą dla prawidłowego rozwoju płodu.
Pod koniec czwartego tygodnia ciąży zarodek jest malutki, tworzą się już komórki z których wytworzą się poszczególne części ciała.
Piąty tydzień ciąży.
W tym czasie można już udać się na badanie USG ponieważ zarodek będzie miał już około 3 mm. Kobieta zaczyna się zmieniać. Biust powoli staje się pełniejszy oraz pojawiają się najbardziej charakterystyczne dla ciąży dolegliwości czyli mdłości oraz ogólne osłabienie organizmu przypominające infekcję.
Szósty do dziesiątego tygodnia ciąży.
W tych tygodniach kształtuje się serduszko naszego maluszka a tempo wzrostu rośnie aż do 1 mm dziennie. Sprawia to że niestety czekają nas coraz częstsze wizyty w toalecie związane z uciskiem na pęcherz. Dziesiąty tydzień to czas, gdy zarodek staje się płodem kształtem przypominającym człowieka.
Ostatnie tygodnie pierwszego trymestru to jest tydzień od jedenastego do czternastego to przede wszystkim zmniejszenie się takich dolegliwości jak mdłości oraz to co zwykle bardzo ważne dla tatusiów – można sprawdzić płeć dziecka. Nasz maluszek zaczyna rosnąć znacznie szybciej ok. 0,5 kg na tydzień.
Drugi trymestr ( tygodnie od 15 do 27).
Najlepsza wiadomość jest taka, iż ryzyko poronienia w tym czasie znacznie się zmniejsza. Maluszek słyszy, czuje, reaguje na światło. Dziecko ok. dwudziestego czwartego tygodnia ciąży zaczyna się ruszać, wtedy mama wyczuwa jego ruchy i charakterystyczne kopanie. W dwudziestym siódmym tygodniu można przestać drżeć o zdrowie maluszka w przypadku przedwczesnego porodu. Gdyby dziecko pojawiło się wtedy na świecie byłoby w stanie przeżyć poza organizmem mamy.
Trzeci trymestr ( 28 do 40 tygodnia).
To czas nieco cięższy od poprzednich kilku tygodniu ponieważ dziecko staje się duże, my również przybieramy sporo na wadze. Mogą pojawiać się bóle pleców, skurcze i opuchnięcie nóg. Jest to czas w którym należy się zastanowić nad kompletowaniem wyprawki.
Około dwudziestego dziewiątego tygodnia maluszek ma już prawie 40 cm długości, dużo śpi i śni oraz ma ukształtowany układ nerwowy.
W trzecim trymestrze warto szczególnie dużo do dziecka mówić, czytać książki, włączać spokojną i relaksacyjną muzykę.
Ostateczna waga dziecka to od 3500-4000 g. Jednak żeby dziecko osiągnęło prawidłową wagę musi być dobrze odżywiane jeszcze w łonie matki. Jest to szczególnie ważne w przypadku ostatniego trymestru ponieważ gromadzone są wtedy zapasy witamin i wartości odżywczych na pierwsze tygodnie życia. Dlatego dieta powinna być bogata w białka, rośliny strączkowe, warzywa. Oczywiście przy tym powinnyśmy pamiętać o upodobaniach naszego dziecka. Maluch będąc jeszcze w łonie matki daje znaki co mu smakuje a co nie dlatego pamiętaj odczytuj je.
Ażeby dokładniej zapoznać się z poszczególnymi tygodniami ciąży warto zainstalować aplikację na smartfona. W tej chwili na rynku obecnych jest mnóstwo różnych aplikacji nie tylko opisujących co się dzieje w danym czasie z dzieckiem ale również przypomina o konieczności wykonania badań kontrolnych
Ciąża to bardzo piękny czas i niezwykle wyjątkowy dla każdej kobiety bez względu na to w jakiej sytuacji się znajdujemy dobrze starać się czerpać jak najwięcej z tego czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here